25 maja 2015

Molinia caerulea 'Variegata'

Podziel się!

Molinia caerulea 'Variegata'
trzęślica modra 'Variegata'
syn. trzęślica jednokolankowa 'Variegata'

Trzęślice to wieloletnie, kępkowe trawy pochodzące w Europy i południowo-wschodniej Azji. Większość z nich występuje w strefie klimatu chłodnego i wilgotnego. Trzęślica modra jest jedynym gatunkiem uprawianym i wykorzystywanym w ogrodnictwie do celów ozdobnych. Roślina ta sprawdza się przede wszystkim w ogrodach naturalistycznych i na wrzosowiskach, jest niekłopotliwa w uprawie i w pełni odporna na mróz.

Trzęślica modra ‘Variegata’ tworzy gęste kępy dorastające do 50 cm wysokości w czasie kwitnienia. Jej ozdobą są łukowato wygięte, dwubarwne liście z zielonymi oraz biało-kremowymi lub żółtawymi paskami przebiegającymi przez całą długość blaszek liściowych. Liście mają od 20 do 30 cm długości i około 1 cm szerokości, stopniowo zwężają się ku wierzchołkom. Roślina zakwita w połowie lata. Kwiatostany w postaci wąskich kłosów wyrastają strzeliście spomiędzy liści. Wprawdzie nie są one specjalnie ozdobne, ale również nie zmniejszają walorów dekoracyjnych rośliny. Po kwitnieniu kwiatostany można zostawić lub wyciąć, bez usuwania liści. Liście pozostają ozdobne do późnej jesieni. Także zimą stanowią ciekawy element dekoracyjny. Wycina się je dopiero na wiosnę, zanim zaczną wyrastać nowe liście.

Trzęślica modra preferuje gleby wilgotne, próchnicze, kwaśne lub lekko kwaśne, ale nie muszą być żyzne. Rośliny mają niewielkie wymagania pokarmowe i dobrze rosną na większości przeciętnych gleb ogrodowych. Bardzo dobrze czują się na stanowiskach lekko ocienionych, pod ażurowymi koronami drzew lub krzewów . Dzięki jasnym paskom rozjaśniają miejsca, w których zostały posadzone. Jeśli gleba jest wystarczająco wilgotna dobrze rosną także przy pełnym nasłonecznieniu. Nie wymagają zabezpieczania na zimę.

Trzęślica najpiękniej prezentuje się sadzona w większych grupach. Może wówczas rosnąć samodzielnie, jako roślina okrywowa, lub tworzyć kompozycje z innymi bylinami, sadzonymi pomiędzy kępami, np. z jeżówkami. Bardzo ładnie wygląda sadzona na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych oraz w pobliżu zbiorników wodnych.