10 lutego 2024

Oczar pośredni ‘Westerstede’

Podziel się!

Oczary zaskakują porą kwitnienia. Przy tak ciepłej pogodzie jak teraz, rozwijają swoje delikatne, frędzelkowate kwiaty. Jesienią oczarują nas po raz drugi bogatą paletą kolorów swoich liści.

Oczar pośredni to gatunek mieszańcowy, uzyskany ze skrzyżowania porastającego zachodnie i środkowe Chiny oczaru omszonego (H. mollis) oraz występującego w Japonii oczaru japońskiego (H. japonica). Jednym z popularniejszych, łatwo dostępnych w szkółkach kultywarów oczaru pośredniego jest wyhodowana w Holandii w latach 70 XX wieku odmiana ‘Westerstede’, ceniona ze względu na atrakcyjne, obfite kwitnienie. Roślina ta przyjmuje postać dużego krzewu lub niewielkiego drzewa o nisko osadzonej, szerokiej koronie. Rośnie wolno, osiąga 3-4 m wysokości. Wzniesione pędy układają się w kształt szerokiego wazonu lub misy. W zależności od pogody, przy dodatniej temperaturze w ciągu dnia, pąki kwiatowe rozwijają się od stycznia do kwietnia. Kwiaty są intensywnie żółte, mają 4 długie, frędzelkowate płatki, zdobią bezlistne pędach. W przypadku nadejścia mrozów płatki spiralnie zwijają się. Niewielkie owoce w postaci dwuklapowych, zdrewniałych torebek otwierają się po roku, w czasie kwitnienia krzewów, gwałtownie wystrzeliwując czarnobrązowe, połyskujące, wrzecionowate nasiona. Duże, ciemnozielone liście, osadzone skrętolegle na pędach, mają krótkie ogonki i zwykle są niesymetryczne. Jesienią efektownie przebarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo, czyniąc krzewy oczaru jednymi z najbardziej atrakcyjnych w tym okresie. Gdy liście spadną na gałązkach można zauważyć w pełni wykształcone pąki kwiatowe, skupione po kilka lub kilkanaście na krótkopędach, na pędach dwuletnich i starszych.

Oczar pośredni wymaga gleb świeżych, żyznych, próchniczych o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, dostatecznie wilgotnych. Krzewy dobrze rosną sadzone na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Dobrze, jeśli miejsce uprawy oczarów jest osłonięte i zaciszne, chroni to kwiaty od mroźnego wiatru w przypadku powrotu zimy. Krzewy są odporne na mróz, można je sadzić na terenie całego kraju.

Oczar pośredni ‘Westerstede’ zaliczany jest do grupy roślin soliterowych, wymagająca odpowiedniej ekspozycji w ogrodzie. Szczególne atrakcyjnie prezentują się kwitnące rośliny oprószone świeżym śniegiem.  Kwitnące gałązki można ścinać i wstawiać do wazonów. Krzew sprawdzi się w małych i dużych ogrodach, dobrze prezentuje się na tle roślin iglastych lub w kompozycjach z niskimi krzewami liściastymi. Jesienna barwa liście przyciąga niemniejszą uwagę niż kwiaty.