31 stycznia 2022

Orszelina olcholistna ‘Ruby Spice’

Podziel się!

Clethra alnifolia ‘Ruby Spice’
Orszelina olcholistna ‘Ruby Spice’

Orszelina to mało u nas znany rodzaj botaniczny, reprezentowany na świecie przez około 60 gatunków drzew i krzewów liściastych, o sezonowym lub trwałym ulistnieniu, spokrewnionych z roślinami z rodziny wrzosowatych i mających podobne wymagania uprawowe. W krajowych kolekcjach dendrologicznych i ogrodach botanicznych najczęściej spotyka się orszelinę olcholistną, krzew o sezonowym ulistnieniu i ozdobnych białych kwiatach, wytrzymały na mróz. Gatunek ten naturalnie występuje w Ameryce Północnej, porasta tereny bagienne, łąki i mokradła. Szkółki roślin ozdobnych oraz centra ogrodnicze oferują ciekawe odmiany ogrodowe, o kompaktowym pokroju oraz okazałych, białych lub różowych kwiatostanach. Można je z powodzeniem uprawiać w ogrodach przydomowych i na działkach.

Spośród kultywarów o różowych kwiatach warto zwrócić uwagę na amerykańską odmianę ‘Ruby Spice’ - krzew o jajowatym pokroju, jasnozielonych liściach i uniesionych do góry kwiatostanach, przypominających szczotki do mycia butelek. Roślina ta osiąga 1,5-2 m wysokości. Liście ma wąskie, eliptyczne, do 10 cm długości, jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty w pąkach przypominają wrzosy, są zebrane w smukłe groniaste kwiatostany długości 10-15 cm. Po rozwinięciu kwiaty mają około 1 cm średnicy, są zbudowane z 5 różowych płatków z białymi nasadami, otaczających zebrane w środku pręciki o długich, białych nitkach zwieńczonych żółtymi woreczkami pyłkowymi. W czasie kwitnienia w lipcu i sierpniu roślina przyciąga liczne owady zapylające, przyjemnie pachnie.

Orszelina olcholistna ma podobne wymagania uprawowe do roślin z rodziny wrzosowatych. Preferuje podłoża o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym, próchniczne, z dużą zawartością materii organicznej, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. W centrum i na zachodzie kraju zimuje bez problemu, ale w chłodniejszych rejonach kraju warto zabezpieczyć młode rośliny przed mrozem, obsypując podstawę krzewów korą sosnową i osłaniając pędy agrowłókniną. Wiosną zabezpieczenia należy usunąć. Roślina jest nietrudna w utrzymaniu, zdrowa, nie wymaga przycinania. Nadaje się do sadzenia na rabatach z różanecznikami i azaliami oraz do sadzenia na wrzosowiskach. Pięknie prezentuje się posadzona w niewielkich grupach, po 3-5 sztuk.