Perovskia ‘Blue Spire’
Perowskia ‘Blue Spire’
Perowskia łobodolistna, znana także pod nazwą rosyjska szałwia, to wieloletnia roślina ozdobna z rodziny jasnotowatych. Jest ceniona za swoje wyjątkowe walory dekoracyjne, łatwość uprawy oraz szerokie zastosowanie w ogrodach i zieleni miejskiej. Dorasta do około 60-120 cm wysokości. Ma charakterystyczne, srebrzyste, mocno podzielone liście, które są aromatyczne. Kwitnie od lipca do września, a jej drobne, fioletowo-niebieskie kwiaty - zebrane są w wiechowate kwiatostany – są prawdziwą stołówką dla owadów zapylających.
Odmiana ‘Blue Spire’ w porównaniu do gatunku jest niższa i bardziej kompaktowa, osiąga w czasie kwitnienia około 1 m wysokości. Kultywar ten uzyskano w 2008 r. w Wielkiej Brytanii. Jego hodowcą jest Peter Catt z Liss Forest Nursery LTD. Roślina ta zadebiutowała na polskim w 2012 roku – została zgłoszona do Konkursu Roślinnych Nowości wystawy „Zieleń to Życie” przez Gospodarstwo Szkółkarskie Wróblewscy. Perowskia ‘Blue Spire’ ma proste pędy, u podstawy drewniejące, mocno omszone, srebrzyste, z licznymi, drobnymi i osadzonymi naprzeciwlegle listkami. Blaszki liściowe są lancetowate, mocno powcinane, szarozielone, po roztarciu intensywnie pachną. Kwiaty drobne, grzbieciste, o ciemnoniebieskiej koronie wyłaniającej się z omszonych, srebrzysto-fioletowych kielichów. Są one zebrane w szczytowych kwiatostanach, pojawiają się w sierpniu i wrześniu, pachną, i wabią liczne motyle.
Roślina jest łatwa w uprawie, odporna na suszę i mróz. Preferuje stanowiska słoneczne, dobrze znosi suszę oraz ubogie gleby. Jest rośliną mrozoodporną, co czyni ją idealną do uprawy w polskim klimacie. Ma małe wymagania pielęgnacyjne, jest odporna na choroby i szkodniki. Wiosną trzeba jedynie przyciąć nisko jej części nadziemne, aby pobudzić rozwój młodych pędów. Perowskia ‘Blue Spire’ świetnie sprawdza się jako roślina do sadzenia na obrzeżach rabat bylinowych. Dzięki swojej umiarkowanej wysokości i delikatnym kwiatom stanowi doskonałe tło dla innych roślin. Może być sadzona w większych grupach, co tworzy efektowne, srebrzyste i fioletowe plamy kolorystyczne. Dobrze komponuje się w ogrodach naturalistycznych oraz preriowych, gdzie łączy się z trawami ozdobnymi i innymi bylinami. Jest często stosowana w zieleni miejskiej, ze względu na swoją odporność na trudne warunki miejskie, takie jak zanieczyszczenie powietrza, susza czy słabe gleby. Świetnie sprawdza się również w zieleni towarzyszącej budynkom, np. na dachach zielonych, w ogrodach wertykalnych czy na skwerach przy osiedlach mieszkaniowych oraz w nasadzeniach wzdłuż dróg, ścieżek i na rondach.