21 czerwca 2016
Philadelphus 'Biały Karzeł'
Philadelphus 'Biały Karzeł'
jaśminowiec 'Biały Karzeł'
Jaśminowiec wonny znany jest z wiejskich ogrodów. Stare, silnie rosnące odmiany uprawiane przez nasze babcie są obecnie coraz częściej zastępowane mniejszymi, nie mniej dekoracyjnymi odmianami pochodzenia mieszańcowego. Jedną z nich, wartą uwagi i polecenia, jest wyhodowany w Polsce jaśminowiec ‘Biały Karzeł’. Na tle innych odmian jaśminowiec ten wyróżnia się wolniejszym wzrostem, dużymi kwiatami i obfitym kwitnieniem oraz oryginalnie pofalowanymi liśćmi.
Jaśminowiec ‘Biały Karzeł’ został wyhodowany przez Antoniego Wróblewskiego w Szkółkach Kórnickich w latach 30. XX wieku. Jednak do powszechnej sprzedaży trafił dopiero po pół wieku, w roku 1982. Jest to nieduży krzew osiągający niewiele ponad metr wysokości i szerokości. Dzięki sztywnym i grubym pędom zachowuje zwarty pokrój. Liście są ciemnozielone, eliptyczne, delikatnie ząbkowane, a powierzchnia blaszek liściowych jest atrakcyjnie karbowana. Oczywiście największą ozdobą i atutem krzewu są duże, przyjemnie pachnące kwiaty rozwijające się na przełomie czerwca i lipca. Kwiaty są pojedyncze, zbudowane z 4 nierównomiernie ząbkowanych płatków oraz licznych żółtych pręcików. Mają około 5 cm średnicy i są zebrane są w kiście po około 7 sztuk.
Jaśminowce to rośliny nietrudne w uprawie, dobrze rosną zarówno w pełnym nasłonecznieniu, jak i w ocienieniu. Tolerują większość przepuszczalnych gleb ogrodowych, najlepiej stale umiarkowanie wilgotnych. W warunkach klimatycznych Polski są odporne na mróz i zimują bez problemu. Dzięki niewielki rozmiarom jaśminowiec 'Biały Karzeł' doskonale sprawdzi się w małych ogrodach przydomowych, sadzony pojedynczo lub w grupach. Krzewy posadzone pod oknem sypialni, przy tarasie lub ławce zapewnią właścicielom ogrodu przyjemny zapach w chwilach odpoczynku.