13 kwietnia 2013

Phlox 'Amazing Grace'

Podziel się!

Phlox 'Amazing Grace'
floks 'Amazing Grace'

Płomyki, zwane także floksami, to gatunki bardzo pospolite w naszych ogrodach. Wśród nich spotkamy zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie, o wzniesionym, wyprostowanym pokroju, lub niskie, ścielące się po ziemi. Należą do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Phlox ‘Amazing Grace’ to odmiana zaliczana do grupy Subulata. Jest niską, osiągającą zaledwie 10–15 cm wysokości, płożącą się byliną o gęsto ulistnionych pędach. W sprzyjających warunkach dobrze wyrośnięte rośliny po kilku latach uprawy mogą tworzyć puszyste kępy średnicy do 0,8 m. Płożące się po ziemi pędy niekiedy zakorzeniają się.

Liście wąskie, szydlaste, stosunkowo sztywne, a nawet nieco kłujące mają długość do 2 cm i są delikatnie owłosione. Liście są zimozielone, w momencie nastania niskich temperatur przybierają zabarwienie brudnozielonopurpurowe. Bylina najefektowniej wygląda wiosną. Rośliny rozpoczynają kwitnienie już w końcu kwietnia, a kończą z początkiem czerwca. Kwitnienie jest niezwykle obfite, w szczytowym okresie praktycznie nie widać ani liści, ani pędów, tylko same kwiaty. Kwiaty zebrane po 3-6 w baldachogrona osiągają średnicę 1,5-2 cm, są białe, niekiedy z delikatnym, różowym odcieniem. W centralnej części pojedynczego kwiatu znajduje się wyraźne, nieco rozmyte, ciemnoróżowe lub fioletoworóżowe oczko. Płatki korony są klinowate, w szczytowej części sercowate i nieznacznie zachodzą na siebie. Działki kielicha i szypułki mają purpurowe zabarwienie. Płomyk ‘Amazing Grace’ jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, toleruje lekki cień, ale im jest on głębszy, tym roślina słabiej kwitnie. Wymaga podłoża żyznego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego, o odczynie od lekko kwaśnego po słabo zasadowy. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz (strefa 3-4).

Ze względu na swój pokrój odmiana ta doskonale nadaje się do sadzenia na rabatach, w ogródkach skalnych, do obsadzania murków. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Bardzo dobrze spełnia rolę rośliny okrywowej. Czasami używana zamiast trawnika. Po kwitnieniu wskazane jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Zabieg ten pobudza rośliny do rozkrzewiania się oraz poprawia ich wygląd. Odmiana ‘Amazing Grace’ prezentuje się bardzo atrakcyjnie nawet po przekwitnieniu. Aby uzyskać szybko ładny efekt wskazane jest sadzenie roślin w grupach. Wówczas na 1 m kwadratowy sadzimy 10-12 roślin. Przed sadzeniem należy zadbać o staranne odchwaszczenie poletka.