16 sierpnia 2016

Physostegia virginiana 'Alba'

Podziel się!

Physostegia virginiana 'Alba'
odętka wirginijska 'Alba'

Odętka wirginijska 'Alba' ma szanse zostać przebojem wśród bylin. Zasługuje na rozpropagowanie z kilku powodów. Po pierwsze, łączy wytworność kłosowych kwiatostanów złożonych z białych kwiatów z elegancją wysokich wyprostowanych pędów. Po drugie, jest tak łatwa w uprawie, że będzie ozdobą każdego ogrodu. I wreszcie jej największa zaleta - kwitnie niezawodnie i bardzo długo, bo od lipca do września.

Elegancki pokrój jest wizytówką odętki wirginijskiej. Kształtem pędów i kwiatostanów bylina przypomina mocno powiększone wrzosy, nazywana też bywa wysokim wrzosem. Jej wyprostowane, cienkie, zielone pędy osiągające 70 cm wysokości i tworzą dekoracyjne kępy, a z czasem łany, ponieważ bylina ta rośnie szybko i szeroko rozrasta się dzięki pędom rozłogowym. Lancetowate, ciemnozielone liście o gładkiej powierzchni i nieregularnie ząbkowanych brzegach także są ozdobą tej rośliny. Są ułożone na łodydze parami i dosyć gęsto, pokrywają ją prawie od samego dołu. Dolne liście osadzone są na krótkich ogonkach, górne są siedzące. Dopełnieniem wertykalnej formy są długie (do 30 cm długości) rozgałęzione kłosowe kwiatostany zbudowane z kilkudziesięciu białych rurkowatych, dwuwargowych kwiatów długości 2-3 cm. Rozmieszczone są one w charakterystyczny sposób w czterech rzędach wzdłuż osi kwiatostanu. Rozwijają się od lipca do września - stopniowo od dołu - zwabiając pszczoły i motyle. Wyglądają niezwykle szlachetnie i elegancko.

Odętka nie ma dużych wymagań, nie potrzebuje też specjalnej opieki. Lubi miejsca słoneczne lub lekko zacienione i dosyć żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Odczyn nie ma znaczenia. Przesuszona traci dolne liście, dlatego w czasie upałów wymaga podlewania. W optymalnych warunkach szybko się rozrasta, zajmując teren, dlatego stanowisko dla odętki powinno być rozległe. Sposobem na ograniczenie niekontrolowanego rozprzestrzeniania się jest posadzenie roślin w zakopanych donicach bez dna. Bylina ta jest odporna na choroby i całkowicie mrozoodporna.

Odmiana 'Alba' polecana jest na większe rabaty jako tło dla niższych roślin oraz do sadzenia pod drzewami o świetlistych, ażurowych koronach, a także nad brzegami zbiorników wodnych. Ładnie komponuje się w ogrodzie naturalistycznym, w zestawieniach z trawami i innymi wysokimi bylinami. Odętkę można też ścinać do wazonu, bo długo zachowuje świeżość.