24 listopada 2011

Picea abies 'Inversa'

Podziel się!
Picea abies ‘Inversa’

Świerk pospolity należy do drzew naturalnie występujących we florze Polski, jest doskonale wszystkim znany przede wszystkim ze względu na Święta Bożego Narodzenia, kiedy to w postaci choinki zdobi domy i mieszkania, a coraz częściej także ogrody. Świerki bowiem doskonale nadają się do uprawy we wszelkiego rodzaju ogrodach przydomowych, tym bardziej, że wśród odmian dostępnych w szkółkach, z łatwością można nabyć rośliny o odpowiednim tempie wzrostu i pokroju. Bogactwo odmian świerków jest na tyle duże, że niektóre z nich w ogóle nie przypominają gatunku, do którego należą. Przykładem niezwykle osobliwej i oryginalnej, zwisłej formy świerka pospolitego jest odmiana ‘Inversa’. Starsze, odpowiednio prowadzone egzemplarze, przypominają zgarbioną, tajemniczą postać, podobną w zarysie do sylwetki mnicha lub czarodzieja.
 

Picea abies ‘Inversa’ to bardzo stara odmiana, uprawiana od ponad stu pięćdziesięciu lat, wyselekcjonowana w Wielkiej Brytanii przez R. Smith, a wprowadzony do handlu już w 1862 roku. Ponieważ roślina nie tworzy przewodnika w naturalny sposób rozrasta się szeroko i płasko po ziemi. Najczęściej jednak szkółkarze wyprowadzają przewodnik przywiązując jeden z najsilniejszych pędów do palika. Dzięki temu wszystkie boczne gałązki zwisają pionowo do dołu, przylegając do pnia, i tworzą płaczącą formę przypominającą tajemniczą, bajkową postać. Wysokość drzewek jest wówczas uzależniona od wysokości palika, do którego podwiązywany jest pęd przewodni. W przypadku szczepienia odmiany ‘Inversa’ na wysokiej podkładce uzyskuje się formy parasolowate, o pędach swobodnie opadających ku ziemi. Igły tego świerka długo utrzymują się na pędach, są spłaszczone, ciemnozielone i połyskujące. Rośliny raczej nie tworzą szyszek i nie zawiązują nasion.
 
Świerk pospolity, pomimo że jest gatunkiem naturalnie występującym w naszym obszarze geograficznym, ma nieco wyższe wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na glebach świeżych, gliniasto-piaszczystych, w miejscach zasobnych w wodę, lecz nie podmokłych. Tereny niewskazane pod uprawę świerka pospolitego to przede wszystkim ubogie gleby piaszczyste, miejsca narażone na susze oraz obszary o zanieczyszczonym powietrzu. Świerk pospolity preferuje miejsca słoneczne, nieco chłodniejsze, z wilgotnym mikroklimatem. Picea abies ‘Inversa’ jest całkowicie odporny na mróz, rzadko choruje. Wśród szkodników mogących atakować rośliny, najczęściej spotyka się przędziorki, powodujące żółknięcie i opadanie igieł, oraz ochojnika zielonego, odpowiedzialnego za powstawanie ananasowatych, kolczastych galasów u nasady pędów.
Intrygująca, oryginalna forma świerka pospolitego ‘Inversa’ cieszy się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów i miłośników roślin. Forma zwisła daje spore możliwości zastosowania w różnego rodzaju ogrodach. Picea abies ‘Inversa’ najefektowniej prezentuje się, gdy jest wyeksponowanych. Dobrym miejscem do sadzenia tej odmiany są ogrody skalne, wówczas swobodnie opadające pędy tworząc naturalną, zieloną okrywę stoku. Odmiana ‘Inversa’ doskonale uzupełnia wolne miejsca pomiędzy niskimi drzewami na rabatach lub w kolekcjach roślin iglastych, a także naturalnie komponuje się z krzewami i krzewinkami w założeniach typu wrzosowisko. Odmiana z pewnością wzbudza zainteresowania i jest warta szerokiego rozpowszechnienia.