2 kwietnia 2014
Picea abies 'Nidiformis'
Picea abies 'Nidiformis'
świerk pospolity 'Nidiformis'
Do uprawy karłowych świerków wystarczy niewielki ogródek, działka albo nawet słoneczny balkon, na którym można ustawić donice z miniaturowymi iglakami. Świerk pospolity ‘Nidiformis’ nie przypomina znanego nam z lasów świerka pospolitego. Jest to karłowy krzew o płaskokulistym pokroju, dorastający po 10 latach uprawy zaledwie do 40 cm wysokości i nie więcej niż 80-100 cm średnicy. Roślina nie tworzy jednego, wyraźnego pędu przewodniego, lecz wszystkie gałązki wyrastają promieniście od środka, formując charakterystyczne zagłębienie w centrum krzewu przypominające ptasie gniazdo. Gałązki są krótkie, cienkie, ułożone regularnie, gęsto pokryte niewielkimi, zielonymi igłami. Krzewy nie zawiązują szyszek. Po wielu latach rośliny wypiętrzają się do wysokości 1 m, tworząc ciekawe, zielone poduchy. Najefektowniej prezentują się w okresie wiosennym, gdy młode przyrosty cieszą oczy soczyście zieloną barwą.
Świerk pospolity ‘Nidiformis’ to cenna i wartościowa odmiana znaleziona w Niemczech w okolicach Hamburga ponad 100 lat temu. Jej odkrycie zawdzięczamy Rulemannowi Grissonowi Sasselheidowi. Wprowadzona do handlu w 1907 roku ciągle pozostaje w produkcji i jest dostępna w większości szkółek.
Świerki najlepiej rosną w kimacie chłodnym, o dużej wilgotności powietrza, na miejscach słonecznych. Rośliny wymagają gleb świeżych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych, najlepiej gliniasto-piaszczystych, stale umiarkowanie wilgotnych lecz nie podmokłych. Na glebach ubogich, szybko przesychających rosną gorzej i mogą być atakowany przez przędziorki. Jeśli zauważymy, że igły żółkną i opadają, zwłaszcza na przełomie wiosny i lata, a igiełki pokrywa delikatna pajęczynka, należy wykonać oprysk jednym ze środków poznaczonych do zwalczania przędziorków (tzw. akarycydów). Odmiana ‘Nidiformis’ jest całkowicie odporna na mróz i nie wymaga zabezpieczania na zimę, chyba że roślinę uprawiamy w pojemniku trzymanym na tarasie. W tym przypadku jesienią donicę najlepiej postawić na styropianie, a jej boki owinąć jutową tkaniną, w ten sposób zabezpieczymy korzenie przed przemarznięciem. Świerk pospolity należą do roślin wrażliwych na suche powietrze, zanieczyszczenia przemysłowe i zasolenie, dlatego najlepiej sprawdza się z dala od ruchliwych dróg i ulic. W ogrodzie najpiękniej prezentuje się na skalniakach, wrzosowiskach i słonecznych rabatach w towarzystwie innych krzewów iglastych.