2 lutego 2015

Picea omorika 'Aurea'

Podziel się!

Picea omorika 'Aurea'
świerk serbski 'Aurea'

to eleganckie, wąskie, niemal kolumnowe drzewo o żółtawym zabarwieniu igieł, doskonale przystosowane do uprawy w warunkach klimatycznych Polski. Odmiana charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, po wielu latach dorasta do 20 m wysokości. Podobnie jak gatunek tworzy prosty, strzelisty pień od którego w równych okółkach odchodzą konary. Gałęzie boczne nie są zbyt długie, w wierzchołkowej części są wzniesione, u podstawy korony, zwłaszcza u starszych egzemplarzy są skierowane lekko do dołu po czym łukowato wyginają się do góry. Drzewa bardzo długo utrzymują dolne gałęzie.

Płaskie igły mają około 2 cm długości, są dosyć szerokie, zaokrąglone, błyszczące, na wiosnę jasnożółte. Dojrzałe igły są od góry ciemnozielone z żółtym refleksem, dobrze widocznym zimą. Część igieł pozostaje zupełnie żółta. Od spodu na igłach są widoczne białosrebrzyste paski woskowego nalotu, wyraźnie wyeksponowane na wzniesionych do góry gałęziach. Wewnątrz korony wierzchnia warstwa igieł pozostaje zielona. W efekcie na jednym drzewie przenikają się aż 3 rodzaje barw: zielona, srebrzysta oraz złocista. Do tego na wierzchołkach starszych drzew latem pojawiają się owalne, granatowofioletowe szyszki, po dojrzeniu brązowe, około 5 cm długości.

Odmiana została wyselekcjonowane w latach siedemdziesiątych w holenderskiej szkółce G. Bos & Sons w Boskoop.

Drzewo dobrze rośnie na glebach świeżych, przepuszczalnych, gliniasto-piaszczystych, lekko kwaśnych, w miejscach umiarkowanie wilgotnych, lecz nie podmokłych, na stanowiskach słonecznych. Nadmiar wilgoci w podłożu sprzyja bowiem porażeniu roślin przez patogeny wywołujące choroby naczyniowe. Świerk serbski jest rzadko atakowany przez szkodniki, wykazuje pełną mrozoodporność. Istotną zaletą tego gatunku jest wysoka tolerancja na suszę, a także na suche i zanieczyszczone powietrze. Dlatego jest to doskonała roślina do tworzenia wysokich, gęstych szpalerów, stanowiąca alternatywę obecnie nazbyt popularnych i bardziej wymagających żywotników.

Świerk serbski ‘Aurea’ sprawdzi się w małych ogrodach przydomowych, sadzony pojedynczo jako soliter, oraz w większych założeniach ogrodowo-parkowych, zwłaszcza na osiedlach mieszkaniowych, stosowany w niedużych grupach. Odmiana polecana do sadzenia na cmentarzach.