7 stycznia 2015

Picea pungens 'Edith'

Podziel się!

Picea pungens 'Edith'
świerk kłujący 'Edith'

Świerk kłujący jest jednym z najcenniejszych gatunków roślin iglastych polecanych do uprawy warunkach miejskich. Dobrze znosi suche, zanieczyszczone powietrze, jest mało wymagający w stosunku do podłoża i w pełni odporny na mróz. Wśród wielu odmian dostępnych w szkółkach i centrach ogrodniczych warto zwrócić uwagę na stosunkowo nową odmianę ‘Edith’ wyróżniającą się piękną, intensywnie niebieską barwą igieł oraz stożkowatym pokrojem. Jest to odmiana węgierska, uzyskana przez dr Eleméra Barabitsa w 1985 roku i nazwana na cześć jego żony Edit. Z tego względu cześć systematyków wskazuje, że prawidłowa nazwa tej odmiany to właśnie ‘Edit’ (węgierskie imię żeńskie), a nie jej angielski odpowiednik ‘Edith’. Drzewo charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i wyjątkowo regularnym pokrojem, po 10 latach uprawy osiąga 2-3 m wysokości. Od innych odmian wyróżnia się przede wszystkim wyjątkowo regularnym, stożkowatym pokrojem oraz dłuższymi, cienkimi igłami, równomiernie okalającymi pędy. Gałęzie sztywne, grube i silne, odstające pod kątem prostym od przewodnika. Igły jasne, srebrzystoniebieskie, bardzo długie i cienkie, długości 2,5-3,5 cm, regularnie, promieniście ustawione naokoło pędów. Zachowują intensywny kolor przez cały rok. Szyszki jasnobrązowe, 6-10 cm długości, o cienkich, wydłużonych, pofalowanych łuskach.

Spośród uprawianych u nas świerków Picea pungens i jego odmiany charakteryzują się najwyższą tolerancją na niedobór wody w podłożu oraz niską wilgotność powietrza. Jako jedne z niewielu drzew iglastych mogą rosnąć w terenach silnie zurbanizowanych, narażonych na kurz i zanieczyszczenia. Odmiana ‘Edith’ doskonale znosi silne spadki temperatur, nie wymaga żadnego zabezpieczania na zimę. Dobrze rośnie na wszystkich uprawnych glebach ogrodowych, najlepiej gliniasto-piaszczystych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, kwaśnych lub lekko kwaśnych. Wymaga stanowisk słonecznych, nie toleruje zacienienia. Jest to roślina praktycznie wolny och szkodników i chorób. Zimą drzewa nie ulegają zniekształceniu pod ciężarem nawet bardzo intensywnych opadów śniegu. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się jedynie do podlewania roślin w pierwszym roku po posadzeniu do momentu ich zakorzenienia. Później drzewa właściwie nie wymagają żadnej ogrodniczej ingerencji.

Świerk kłujący ‘Edith’ doskonale prezentuje się sadzony pojedynczo w miejscach wyeksponowanych w ogrodach i parkach, zwłaszcza jako soliter. W okresie Bożego Narodzenia przybrany światełkami pełni rolę ogrodowej choinki. Przez cały rok zwraca uwagę intensywnie srebrzystą barwą igieł. Ogromną zaletą świerka kłującego jest długotrwałe utrzymywanie dolnych gałęzi, dlatego drzewa te dobrze prezentują się w miejscach reprezentacyjnych, zwłaszcza na tle doskonale utrzymanych trawników.