12 lutego 2014

Pinus cembra

Podziel się!

Pinus cembra
sosna limba

Sosna limba jest drzewem terenów górskich, naturalnie występującym w Alpach i Karpatach Wschodnich. W Tatrach drzewo rośnie w górnej granicy lasu oraz w reglu górnym pośród krzewów kosodrzewiny. Drzewa spotykane w naturze podlegają całkowitej ochronie.

Limba to obok kosodrzewiny jeden z najwolniej rosnących gatunków sosny, osiągający docelowo 20-25 m wysokości. Młode drzewa tworzą początkowo stożkowate i zwarte korony, później nieco bardziej cylindryczne, a u starszych okazów lekko rozszerzone w górnej części, ale nadal gęste i eleganckie. Drzewa długo zachowuje dolne gałęzie. Pień pokrywa gładka, szarozielona korowina o płytkich spękaniach. Jednoroczne pędy są przykryte grubą warstwą żółtego lub rdzawego kutneru. Szaro lub sinozielone igły są zebrane po pięć w pęczku, mają od 6 do 8 cm długości a na brzegu delikatne piłkowanie. Igły są gęsto osadzone na gałązkach. Po 20-30 latach uprawy drzewa zaczynają tworzyć jajowate, 5-8 centymetrowe szyszki. Niedojrzałe szyszki są fioletowe, dojrzałe brązowe, zawierają jadalne nasiona (przysmak wielu gatunków zwierząt). Najbardziej znanym amatorem nasion limby jest orzechówka zwyczajna – ptak, który zbiera nasiona i ukrywa w płytkich, ziemnych schowkach, przyczyniając się do rozprzestrzeniania gatunku. Szyszki opadają w całości i rozsypują się na ziemi w trzecim roku, najczęściej na wiosnę. Zebrane nasiona można wysiewać. Nieliczne odmiany rozmnaża się przez szczepienie na podkładkach z sosny pospolitej. Okazy szczepione rosną szybciej, niż te uzyskane z siewu.

Pomimo, że limba jest gatunkiem górskim, to jednak dobrze rośnie na obszarach nizinnych, zwłaszcza w miejscach charakteryzujących się wilgotnym klimatem i częstymi opadami deszczu. Wymaga gleb żyznych, najlepiej próchniczych, świeżych i przepuszczalnych oraz pełnego nasłonecznienia. Drzewo charakteryzuje się dużą tolerancją na zanieczyszczenie powietrza, dlatego nadaje się do uprawy w warunkach miejskich, a nawet w rejonach przemysłowych. Wykazuje pełną odporność na mróz, dużą tolerancję na choroby i szkodniki.

Sosna limba jest drzewem o wysokich walorach ozdobnych, polecanym do szerokiej uprawy zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni publicznej. Pięknie prezentuje się jako soliter lub w niewielkich, luźnych grupach. Wiekowe okazy można spotkać w starych parkach przypałacowych i dworskich.