13 lutego 2013

Pinus mugo 'Ophir'

Podziel się!

Pinus mugo ‘Ophir’
sosna górska (kosówka, kosodrzewina) ‘Ophir’

Kosodrzewina rośnie w górach Europy Środkowej i Południowej: w Karpatach, Sudetach i Alpach, tworząc warstwę roślinności określaną mianem piętra kosodrzewiny. Warstwa ta rozciąga się pomiędzy górną granicą lasu a halami. W Tatrach zwarte zarośla sosny górskiej występują na wysokości od 1500 do 1800 m n.p.m. Ze względu na duże zdolności adaptacyjne do zróżnicowanych, często trudnych, warunków środowiska oraz bogate walory dekoracyjne, sosna górska  stała się jedną z popularniejszych, iglastych roślin ogrodowych. Z powodzeniem sprawdza się zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej, i bez przeszkód może być uprawiana na terenie całego kraju.

Pinus mugo
‘Ophir’
jest odmianą wyjątkową ze względu na okresowo zmieniającą się barwę igieł. Krzew charakteryzuje się zwartym pokrojem i wolnym tempem wzrostu. Początkowo przyjmuje formę zaokrągloną, później krzaczastą. Po 10 latach uprawy osiąga około 0,5 m wysokości  i 1 m szerokości. Młode pędy są krótkie, nagie, brązowe. Igły, zebrane po dwie w pęczku, gęsto okalają pędy, w okresie wegetacyjnym są ciemnozielone, zaś jesienią i zimą przybierają barwę złocistą do żółtopomarańczowej. W tym okresie krzewy stają się wyjątkowo atrakcyjne. Wraz z nadejściem wiosny i wznowieniem wzrostu igły na powrót stają się zielone. Korowina na starych pniach nie łuszczy się, lecz pęka. Krzewy w dosyć młodym wieku zawiązują drobne, początkowo ciemnobrunatne, później brązowe szyszki długości około 5 cm.  Szyszki są osadzone po 2 lub 3 i dojrzewają w trzecim roku po kwitnieniu. Odmiana ‘Ophir’ została wyselekcjonowana w Holandii przez K.J. Kraan i wprowadzona do handlu w 1975 roku.

Pomimo, że kosodrzewina występuje naturalnie w rejonach górskich, to jednak bardzo dobrze sprawdza się na nizinach. Doskonale nadaje się do uprawy na wszelkiego rodzaju glebach ubogich w składniki pokarmowe i suchych, jest przy tym rośliną tolerancyjną w stosunku do pH podłoża. Sosna górska ‘Ophir’ wymaga stanowisk słonecznych, na których utrzymuje zwarty pokrój i pięknie się przebarwia. Jest to gatunek wyjątkowo odporny na mróz, dobrze znoszący zanieczyszczenie powietrza oraz podwyższone zasolenie podłoża.

Kosodrzewina i jej odmiany bardzo dobrze reagują na cięcie. Zabieg ten stymuluje krzewy do utrzymania gęstego, zwartego pokroju, należy jednak pamiętać, że cięcie sosen wykonuje się w ściśle określonym terminie. Odpowiednim terminem cięcia kosodrzewiny jest wiosna, a dokładnie moment, gdy na szczytach pędów pojawią się młode przyrosty. Zabieg najlepiej przeprowadzić zanim jeszcze na pędach rozwiną się igły. Przyrosty te skraca się mniej więcej o połowę. Dzięki temu na pędach wykształci się wiele pąków bocznych, z których w przyszłym roku rozwiną się nowe gałązki.

Sosna górska ‘Ophir’ świetnie prezentuje się w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach i rabatach z roślinami iglastymi. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc suchych, o niekorzystnych warunkach uprawowych, takich jak: ronda, cmentarze, ogrody dachowe, ogrody żwirowe i japońskie oraz wszelkiego rodzaju pojemników ustawianych na balkonach lub tarasach.