21 lipca 2015

Potentilla fruticosa Lovely Pink 'Pink Beauty' PBR

Podziel się!

Potentilla fruticosa Lovely Pink 'Pink Beauty' PBR
pięciornik krzewiasty Lovely Pink 'Pink Beauty' 

 

Pięciornik krzewiasty to jeden z najwartościowszych gatunków polecanych do uprawy w ogrodach przydomowych oraz w zieleni miejskiej i osiedlowej zarówno w Polsce, jak i na świecie. Szkółki roślin ozdobnych oferują wiele odmian zróżnicowanych pod względem siły wzrostu i koloru kwiatów, od najpopularniejszych – żółtych, przez białe, różowe, pomarańczowe do czerwonych. W ostatnich latach na rynku pojawiło się też wiele nowych odmian o intensywnie wybarwionych kwiatach. Jedną z nich jest odmiana ‘Pink Beauty’.

 

Jest to niski krzew dorastającym do 50 cm wysokości i podobnej średnicy. Tworzy liczne, wzniesione i rozgałęzione pędy, dzielące się na jeszcze mniejsze i drobniejsze gałązki. Jego drobne, pierzaste liście osiągają długość około 3-4 cm, składają się zwykle z pięciu listków. Blaszki liściowe są zielone, delikatnie omszone, szczególnie na dolnej stronie. Krawędzie listków są podwinięte do dołu. Pąki kwiatowe tuż przed rozwinięciem są lekko spłaszczone i jasnoróżowe. Pięciopłatkowe kwiaty osiągają średnicę około 3 cm, zaraz po rozwinięciu są wyraźnie różowe, w miarę kwitnienia bledną. Pręciki i słupki umieszczone w centrum kwiatu są żółte. Ich barwa ładnie komponuję się z kolorem płatków. Płatki są zaokrąglone i zachodzą na siebie. Kwiaty pojawiają się już w końcu maja, jednak pełnia kwitnienia przypada mniej więcej na połowę czerwca i lipiec. Krzewy kwitną dłużej, aż do pierwszych przymrozków, ale już miej intensywnie. Kwiaty rozwijające się w drugiej połowie lata, gdy dni stają się krótsze, a noce chłodniejsze, mają intensywnie różową barwę. Owoce nie mają wartości dekoracyjnej.

 

Pięciornik krzewiasty ‘Pink Beauty’ jest rośliną niewymagającą, w pełni odporną na mróz. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, przepuszczalnych. Wykazuje tolerancję względem odczynu podłoża, może być sadzony na glebach słabo zasadowych, jak i lekko kwaśnych. Preferuje stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. W cieniu krzewy rosną źle i słabo kwitną. W deszczowe i mokre lata liście mogą być porażane przez mączniaki. Natomiast w lata gorące i suche na krzewach mogą pojawić się przędziorki powodujące żółknięcie i zasychanie liści. W przypadku wystąpienia mączniaka krzewy trzeba opryskać fungicydem zarejestrowanym do ochrony przed tą chorobą, a w przypadku przędziorków jednym z kilku dostępnych na rynku akarycydów. Wiosną krzewy wymagają przycięcia. Należy usunąć zaschnięte zeszłoroczne kwiatostany i skrócić o około 1/3 wszystkie pędy. Silniejsze cięcie jest również możliwe, ale wówczas termin kwitnienia opóźni się o kilka do kilkunastu dni.

 

Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe pięciornik jest polecany do niemal wszystkich rodzajów ogrodów, parków, a także do stosowania na terenach zieleni miejskiej. Rośliny można sadzić na rabatach, najlepiej w grupach po kilka, kilkanaście sztuk w formie niskich, swobodnie rosnących żywopłotów.