19 sierpnia 2013

Potentilla fruticosa 'Red Ace'

Podziel się!
synonimy łac.: Potentilla fruticosa 'Bloace'
pięciornik krzewiasty 'Red Ace'

 

Na świecie występuje około 500 gatunków pięciorników. Większość z nich to byliny. Jeden z nielicznych gatunków zaliczanych do krzewów – pięciornik krzewiasty zyskał sobie ogromną popularność  i już od lat jest szeroko uprawiany w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Również w Polsce pięciornik krzewiasty jest znaną rośliną ozdobną, a w ostatnich latach stał się bardzo modnym gatunkiem. Szkółki oferują wiele odmian zróżnicowanych pod względem barwach kwiatów, od najpopularniejszych – żółtych, przez białe, różowe, pomarańczowe do czerwonych.
 
Jedną z najładniejszych odmian pięciornika dostępnych w sprzedaży jest ‘Red Ace’. Jest to niski krzew dorastającym do 60 cm wysokości i 1 m średnicy. Pędy są cienkie i wiotkie, niekiedy nawet pokładające się, ale poprzez liczne rozgałęzienia krzew jest bardzo gęsty. Jego drobne, pierzaste liście osiągają długość około 3-4 cm, są zwykle złożone z pięciu listków, czasami spotkać możemy liście trój lub siedmiolistkowe. Blaszki liściowe są jasnozielone, delikatnie omszone, szczególnie na dolnej stronie. Krawędzie listków są podwinięte do dołu. Pąki kwiatowe tuż przed rozwinięciem są nieco spłaszczone i mają żółtopomarańczowe zabarwienie. Pięciopłatkowe kwiaty osiągają średnicę około 3 cm. Zaraz po rozwinięciu są czerwone lub czerwono pomarańczowe, w miarę kwitnienia bledną. Kwiaty rozwijające się w drugiej połowie lata są pomarańczowożółte. Pręciki i słupki umieszczone w centrum kwiatu są intensywnie żółte. Ich barwa ładnie odznacza się na tle płatków. Płatki są zaokrąglone z wyraźnie widocznym unerwieniem, zachodzą na siebie. Kwiaty skupione w szczytowych wiechach pojawiają się już w końcu maja, jednak pełnia kwitnienia przypada mniej więcej na połowę czerwca i trwa do połowy lipca. Później, po krótkotrwałej przerwie w kwitnieniu, pojawiają się nowe, ale już nie tak liczne kwiaty a kwitnienie trwa aż do pierwszych przymrozków. Owoce bez wartości dekoracyjnej.
 
Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’ jest rośliną niewymagającą, w pełni odporną na mróz (strefa 3). Najlepiej rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych. Wykazuje tolerancję względem odczynu podłoża, może być sadzona na glebach słabo zasadowych, jak i lekko kwaśnych. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. W cieniu krzewy rosną źle i bardzo słabo kwitną. Z kolei w pełnym słońcu kwitnienie jest obfite, ale kwiaty szybko blakną. Kwiaty najpiękniej wybarwiają się późnym latem i jesienią, gdy noce są chłodne a dni skracają się.  Ponieważ odmiana ‘Red Ace’ nie jest w pełni odporna na mączniaka w mokre i ciepłe lata wymaga ochrony chemicznej. Wiosną krzewy wymagają przycięcia. Należy usunąć zeszłoroczne kwiatostany. Silniejsze cięcie jest również możliwe, ale wówczas termin kwitnienia opóźni się o kilka do kilkunastu dni.
 
Odmiana ‘Red Ace’ została wyhodowana przez dr D.A. Barkera z Hopleys Much Hadham, Hertfordshire w Anglii w 1973, wprowadzona do handlu przez  Hopleys Plants w 1976. Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe jest to krzew polecany do niemal wszystkich rodzajów ogrodów, parków, a także do stosowania na terenach zieleni miejskiej. Rośliny można sadzić na rabatach, najlepiej w grupach po kilka-kilkanaście sztuk lub w formie niskich, formowanych lub swobodnie rosnących żywopłotów.  Rośliny są wytrzymałe na suszę oraz trudne warunki miejskie, stąd sprawdzają się w takich miejscach, jak przyuliczne pasy zieleni, ronda czy nasypy drogowe. Pięciornik krzewiasty nadaje się do uprawy w pojemnikach.