6 czerwca 2023

Powojnik ‘Niobe’

Podziel się!

Clematis ‘Niobe’
Powojnik ‘Niobe’

Clematis ‘Niobe’ należy do Grupy Powojników Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian powojnika o kwiatach w ciemnoczerwonej tonacji kolorystycznej, uzyskana w Polsce w latach 60. XX wieku przez Władysław Nolla – uznanego na świecie i utytułowanego hodowcy, którego odmiany wyróżniano i nagradzano za granicami kraju. Powojnik ‘Niobe’ jest w sprzedaży od 1975 roku. Roślina otrzymała prestiżowe wyróżnienie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (Royal Horticultural Society) – nagrodę AGM – Award of Garden Merit – przyznawaną najlepszym odmianom roślin ogrodowych oraz znalazła się na liście odmian powojników dla początkujących miłośników tych roślin, wydaną w 2004 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Powojnikowe (International Clematis Society). Kultywar ten doskonale sprawdzi się posadzony w przydomowym ogrodzie, na działce czy w zieleni osiedlowej. 

Powojnik ‘Niobe’ wspina się do około 2 m wysokości. Kwitnie obficie w czerwcu a następnie tworzy nieliczne kwiaty w okresie późnego lata, w sierpniu i we wrześniu. Kwiaty są pojedyncze, ciemnoczerwone, w pąkach bardzo ciemne, w kolorze dojrzałych wiśni. Rozwinięte kwiaty mają 14 cm średnicy, są zbudowane z 6 działek otaczających zebrane w środku żółte pylniki, tworzące jasne oczko. Liście sezonowe, zielone, trójlistkowe o gładkich brzegach blaszki liściowej. Ogonki liściowe łatwo owijają się wokół napotkanych podpór, pozwalając roślinie piąć się wzwyż.

Powojnik ‘Niobe’ najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, ale zdrenowanych i przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Gleby zbyt ubogie przed posadzeniem warto wzbogacić dodatkiem gliny lub kompostu. Gleby zwięzłe, słabo przepuszczalne należy koniecznie rozluźnić, dodając piasku. Rośliny najlepiej sadzić na wystawie wschodniej lub zachodniej. ‘Niobe’ jest odmianą w pełni odporną na mróz. W przypadku wystąpienia objawów uwiądu, wszystkie zamierające pędy należy wyciąć przy ziemi i spalić. Jeśli na młodych przyrostach pojawią się kolonie mszyc, wystarczy zastosować jeden z wielu dostępnych na rynku środków przeznaczonych do zwalczania tych szkodników. Cięcie należy ograniczyć do usuwania pędów uszkodzonych lub martwych, bowiem każdy zabieg skracania pędów powoduje osłabienie kwitnienia w kolejnym sezonie.