24 października 2022

Proso rózgowate ‘Prairie Sky’

Podziel się!

Panicum virgatum ‘Prairie Sky’
Proso rózgowate ‘Prairie Sky’

Trawy to grupa roślin, która w ostatnich latach podbiła serca Polaków. Rośliny te jesienią królują – zarówno w ogrodach przydomowych, ale też w zieleni publicznej – na miejskich rabatach, kwietnikach, w pojemnikach zdobiących tarasy i kawiarniane ogródki.

Dzięki swojej różnorodności i plastyczności trawy doskonale komponują się z krzewami, bylinami, roślinami cebulowymi. Można je wykorzystać do tworzenia efektowych rabat preriowych, gdzie obok siebie zestawia się gatunki i odmiany o różnym pokroju, tempie wzrostu i kolorystyce liści. Interesująco prezentują się kompozycje monokulturowe – trawy sadzone w postaci łanów – w których eksponowana jest pojedyncza odmiana zaaranżowana np. w długą, wijącą się wstęgę.

Wśród wielu gatunków i odmian traw ozdobnych krajowe szkółki oferują cenne, przydatne do uprawy w Polsce kultywary prosa rózgowatego (Panicum virgatum). W naturze proso rózgowate porasta obszary trawiaste Ameryki Północnej, ciągnące się od południa Kanady, przez USA, po kraje Ameryki Środkowej. Jest to trawa zaliczana do gatunków preriowych, toleruje wysokie temperatury latem, znosi suszę, cechuje się wysoką mrozoodpornością, co ma niebagatelne znaczenie w naszym dość zmiennym i coraz mniej przewidywalnym klimacie. Na rynku dostępnych jest szereg odmian prosa rózgowatego, które różnią się wysokością – w czasie kwitnienia dorastają od 0,7 do 2 m wysokości oraz barwą ulistnienia, która może zmieniać się zasadniczo latem i jesienią.

Proso rózgowate od kilkunastu lat jest obiektem intensywnych prac hodowlanych, mających na celu uzyskanie taksonów wyróżniających się atrakcyjnym kolorem liści, najczęściej w odcieniach czerwieni i fioletu, oraz odpornych na wyleganie. Gatunek ten bowiem sadzony na glebach zbyt żyznych i zasobnych w wodę ma tendencję do wykładania się, co jest wadą wielu starszych odmian.

Na liście wartych polecenia odmian jedną z czołowych pozycji zajmuje uzyskana w USA odmiana ’Prairie Sky’. Kultywar ten tworzy sztywne, wyprostowane źdźbła oraz niebieskie liście. Rośnie silniej niż podobna do niej odmiana ‘Heavy Metal’. Tworzy zwarte, gęste kępy osiągające około 1,4 m wysokości w czasie kwitnienia. Nie rozrasta się szeroko, ponieważ podziemne kłącza są bardzo krótkie. Jej liście są płaskie, wąskie, sztywne, długości 20-30 cm, szerokości 5-8 mm, metalicznie jasnoniebieskie, pokryte woskowym nalotem. Jesienią liście przybierają barwę intensywnie żółtą. Kwiatostany ukazują się w lipcu i sierpniu, mają formę wiechy, są rozgałęzione, początkowo gęste, później stają się luźniejsze, ażurowe, czerwonawe, po dojrzeniu nasion płowieją, pozostają dekoracyjne aż do zimy.

Proso rózgowate ‘Prairie Sky’ jest łatwe w utrzymaniu. Dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych. Wymaga stanowisk słonecznych, jest odporne na mróz i wyleganie. Wiosną wymaga ścięcia nisko przy ziemi oraz zasilenia uniwersalnym nawozem. Trawa ta najlepiej prezentuje się sadzona w dużych grupach jednorodnych.