1 sierpnia 2016

Prunus crasus 'Łutówka'

Podziel się!

Prunus cerasus 'Łutówka'
wiśnia pospolita 'Łutówka'

To najpopularniejsza w Polsce odmiana wiśni, uprawiana zarówno przez sadowników, jak i działkowców. Co roku obficie rodzi smaczne owoce nadające się do jedzenia na surowo i przetwarzania. Choć wymaga pewnych niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, nie ma sobie równych jeśli chodzi o jakość owoców.

'Łutówka' to stara odmiana o nieznanym pochodzeniu. Sprzedawana jest jako drzewo szczepione na jednej z dwóch rodzajów podkładek - czereśni ptasiej lub antypcei. Dorosłe drzewo ma pokrój kulisty, a koronę luźną, z lekko rozgałęzionymi pędami. Nieprzycięte pędy mocno się pochylają i ogałacają. Wysokość drzewa i tempo wzrostu zależą od rodzaju podkładki - drzewo szczepione na czereśni rośnie silniej. Drzewa mogą rozpocząć owocowanie już w drugim roku uprawy. Jest to odmiana samopylna, może być również zapylaczem dla innych odmian. Na przełomie kwietnia i maja obsypuje się białymi pojedynczymi kwiatami zebranymi po kilka na długich szypułkach. U podstawy korony kwiatu złożonej z delikatnych płatków pojawiają się zielone listki okwiatu. Ciemnozielone liście długości 6-12 cm mają eliptyczny kształt i piłkowane brzegi. Owoce dojrzewają dość późno - od lipca do połowy sierpnia i pojawiają się tylko na długopędach. Są duże, ważą po 6-7 g, kuliste lub szerokokuliste, o błyszczącej, wiśniowoczerwonej skórce. Miąższ mają czerwonowiśniowy, średnio twardy, bardzo soczysty, kwaśny, ale nie gorzkawy, o orzeźwiającym smaku. Pestka łatwo oddziela się od miąższu. Owoce można jeść na surowo lub przetwarzać na soki, dżemy i nalewki. Owoce 'Łutówki' to najlepsze wiśnie do mrożenia. Nie wszyscy wiedzą, ale owoce wiśni są skarbnicą witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Od wieków są stosowane w medycynie ludowej do zapobiegania wielu schorzeniom. Chronią przed anemią, chorobami serca i pęcherza moczowego. Stosuje się je w profilaktyce przeciwnowotworowej. Obniżają poziom złego cholesterolu i leczą bezsenność.

Wiśnia pospolita najładniej kwitnie i najobficiej owocuje sadzona w pełnym słońcu, w miejscu wyeksponowanym i przewiewnym. Roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych. Wystarczy jej gleba przeciętnie żyzna, niezbyt ciężka, umiarkowanie wilgotna, może być nawet mocno przepuszczalna, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.  'Łutówką' trzeba się zająć, by zdrowo rosła. Wymaga corocznego wiosennego cięcia odmładzającego i w razie potrzeby stosowania chemicznych środków ochrony, bowiem jest dość wrażliwa na plamistość liści drzew pestkowych. Jest za to odporna na raka bakteryjnego i całkowicie mrozoodporna (strefa 5b).

Odmiana szczególnie polecana do uprawy towarowej wsadach oraz do amatorskiej.