26 kwietnia 2011

Prunus serrulata 'Amanogawa'

Podziel się!

Prunus serrulata 'Amanogawa'

Wiśnia piłkowana, której pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione, od dawna była uprawiana na terenach dzisiejszych Chin, Korei i Japonii, jednak historia rodzaju Prunus sięga o wiele dalej. Pestki wiśni znajdowano w osadach pochodzących z czasów neolitu i epoki brązu na terenach Azji Mniejszej oraz Europy. Liczne odmiany wiśni sprowadził do Rzymu Lukullus uznając je za najcenniejsze łupy z wojen przeciw Mitrydatesowi. W okresie kwitnienia drzewa wiśni piłkowanej są po dziś dzień uznawane za jedne z najpiękniejszych. Cenną odmianą o pokroju kolumnowym, szczególnie przydatną do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, jest ‘Amanogawa’.

Prunus serrulata ‘Amanogawa’ to drzewo o bardzo wąskiej, strzelistej koronie. Dorasta do 5-7 metrów wysokości osiągając 1-2 metry szerokości. Liście w obrysie są jajowate, na brzegach piłkowane, wybarwione na zielono, gładkie i błyszczące. Młode liście są żółtawobrązowe a jesienią wyraziście żółtopomarańczowe. Na ogonkach liściowych znajdują się małe gruczołki. W maju drzewa obsypują się jasnoróżowymi, osadzonymi na długich szypułkach, pełnymi kwiatami. Kwiaty są zebrane po kilka w pęczkach, a każdy z nich ma średnicę 4-5 cm. Powabu dodaje im subtelny, lekki zapach.
 
Wiśnia piłkowana zaliczana jest do grupy roślin o nieco większych potrzebach uprawowych. Wymaga gleb żyznych, ciepłych i przepuszczalnych. Odmiany wiśni ozdobnych, w tym ‘Amanogawa’, są niestety dosyć wrażliwe na silne mrozy, stąd w pierwszych latach uprawy warto je zabezpieczać na zimę słomianymi matami bądź fizeliną. Z wiekiem drzewa nabierają większej mrozoodporności. Wiśnie piłkowane rozmnaża się przez szczepienie na siewkach czereśni ptasiej, dlatego w przypadku pojawienia się dzikich pędów wyrastających z podkładki trzeba je usuwać. Poza tym drobnym zabiegiem drzewa nie wymagają cięcia. Zwykle rosną zdrowo, są rzadko atakowane przez szkodniki lub porażane przez choroby.
 
Prunus serrulata ‘Amanogawa’ jest jedną z najcenniejszych i najbardziej ozdobnych odmian wiśni, dlatego zasługuje na szerokie rozpowszechnienie. Polecana przede wszystkim do sadzenia w ogrodach przydomowych i na działkach, ale również na terenach, gdzie ograniczona przestrzeń utrudnia zastosowanie innych obficie kwitnących drzew. W ogrodach o większej powierzchni ciekawie i malowniczo prezentują się alejki obsadzone wiśnią piłkowaną. Interesująca forma, efektowne kwiaty i niewielkie rozmiary sprawiają, że roślina doskonale komponuje się i wpasowuje w otaczający krajobraz.