2 maja 2016

Prunus serrulata 'Royal Burgundy'

Podziel się!

Prunus serrulata 'Royal Burgundy'
Wiśnia piłkowana 'Royal Burgundy'


Wiśnia piłkowana to swoisty wzorzec wiśni japońskiej, a odmiana 'Royal Burgundy' to klasyka dekoracyjnego drzewka. Obsypuje się zebranymi w bukiety intensywnie różowymi kwiatami wyglądającymi jak różyczki, ma  nietypowe purpurowe liście i elegancki pokrój. W maju, gdy kwitnie, niewiele roślin może jej dorównać urodą.  

Wiśnia piłkowana w stanie naturalnym rośnie w Japonii, Korei i Chinach, tam też przed wiekami znaleziono dla niej zastosowanie dekoracyjne i zaczęto sadzić w parkach i ogrodach.  Odmiana 'Royal Burgundy' została wyhodowana w 1990 roku przez Franka Parksa w szkółce Speer & Sons w Stanach Zjednoczonych. Jest drzewkiem o kielichowatej, rozszerzające się ku górze koronie, która z wiekiem staje się coraz bardziej rozłożysta. Rośnie szybko, osiągając 8-10 m wysokości i 5-7 m szerokości. Sztywne pędy wyrastają z pnia niemal pionowo, a wraz ze wzrostem przeginają się na boki. O urodzie wiśni decydują przede wszystkim kwiaty, a te w przypadku odmiany 'Royal Burgundy' są bardzo dekoracyjne. Duże, średnicy 5 cm, pełne, składające się z 20-25 płatków kwiaty zebrane są po kilka w bukiety zwisające na długich i wiotkich szypułkach. Mają intensywny różowy kolor i wyglądają jak małe różyczki. Jak na wiśnię odmiana 'Royal Burgundy' zakwita dość  późno, bo w połowie maja. Kwiaty pozostają  dekoracyjne bardzo długo, bo przez prawie 3 tygodnie, choć pod koniec kwitnienia bledną i zaczynają być przykrywane przez rozrastające się błyszczące liście, które pozostają najważniejszą ozdobą rośliny aż do jesieni. Liście wiosną i latem są purpurowe, a jesienią przebarwiają się na żółto. Mają ok. 10 cm długości, jajowaty kształt i piłkowane brzegi (stąd nazwa gatunku). Zimą odmiana zwraca uwagę ładnym symetrycznym pokrojem i gładką błyszczącą korą pokrywającą prosty pień.

Wiśnia piłkowana nie jest kapryśna i trudna w utrzymaniu. Najładniej kwitnie na  stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, osłoniętym od wiatrów. Choć poleca się ją sadzić w glebie żyznej, próchnicznej i wilgotnej, daje sobie radę, gdy podłoże jest suche i piaszczyste, choć rośnie wówczas trochę wolniej. Odczyn podłoża nie ma wpływu na rozwój drzewa. Odmiana 'Royal Burgundy' jest umiarkowanie odporna na mróz (strefa 6) i w surowe zimy może przemarzać.

Wiśnia piłkowana pełnię swojej urody może ukazać, gdy rośnie na wyeksponowanym miejscu na trawniku w ogrodzie przydomowym, parku lub wśród zabudowań miejskich. Dobrze się też sprawdza w kompozycjach z innymi drzewami, a także  bylinami na rabatach.