23 lutego 2023

Przetacznik długolistny FIRST GLORY ‘Alllord’

Podziel się!

Veronica longifolia FIRST GLORY ‘Alllord’
Przetacznik długolistny FIRST GLORY ‘Alllord’

Rodzaj przetacznik (Veronica) liczy około 250 gatunków roślin jednorocznych i bylin zasiedlających zróżnicowane regiony półkuli północnej: górskie łąki, obszary trawiaste i leśne, brzegi rzek. Pięciopłatkowe kwiaty przetaczników są zebrane w charakterystyczne, mniej lub bardziej gęste kwiatostany przypominając spiczaste kłosy, choć tak naprawdę, pod względem botanicznym, są to grona.

Ciekawym i wartym posadzenia w przydomowym ogrodzie reprezentantem rodzaju Veronica jest przetacznik długolistny, oferowany przez szkółki i centra ogrodnicze w kilkudziesięciu interesujących odmianach. Jedną z nich jest FIRST GLORY – kultywar o wyrazistej, niebieskiej barwie kwiatów, ładnie eksponowanych na tle soczyście zielonych liści. Niewielkie wymagania uprawowe sprawiają, że bylina te doskonale prezentuje się na rabatach, ale też może być wykorzystywana do dekoracji balkonów i tarasów, którym dodaje subtelnej elegancji.

Odmiana FIRST GLORY nie jest już najmłodszą nowością, została wprowadzona na rynek przed około 10 laty. Przetacznik ten jest niską, krzaczastą byliną osiągającą w czasie kwitnienia 30-40 cm wysokości. Wąskie, lancetowate liście mają do 10 cm długości, na brzegach są ząbkowano-piłkowane, osadzone w parach naprzeciw siebie, ciemnozielone. Łodygi są dosyć masywne, sztywne, zwieńczone długimi, smukłymi, kwiatostanami – szerszymi u podstawy i ostrymi na wierzchołku. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Gęsto osadzone pąki kwiatowe są fioletowe, a rozwijające się kwiaty ciemnoniebieskie. Gdy rozwijają się pierwsze, najniżej położone pąki kwiatowe, wierzchołki kwiatostanów pozostają jeszcze soczyście zielone, co daje ciekawy efekt kolorystyczny. Jeszcze w trakcie kwitnienia głównego kwiatostanu z położonych kątów liści łodygowych wyrastają krótsze kwiatostany boczne. Ścinanie przekwitniętych kwiatostanów stymuluje roślinę do zawiązywania kolejnych pąków kwiatowych.

Przetacznik długolistny jest byliną trwałą i niewybredną w uprawie. Zadowala się przeciętną glebą ogrodową, umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną, o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Preferuje stanowiska słoneczne, jest odporny na mróz, rośnie zdrowo i rzadko bywa atakowany przez szkodniki. Po pierwszej fali kwitnienia rośliny należy przyciąć, dzięki czemu ponownie zakwitną.

Przetacznik długolistny FIRST GLORY jest jedną z serii 7 odmian zawierających w nazwie „FIRST”, z którymi doskonale się komponuje: FIRST BRIDE i FIRST LADY o białych kwiatach, FIRST CHOICE o lekko różowawych kwiatach, FIRST KISS i FIRST LOVE o intensywnie różowych kwiatach oraz kwitnących na amarantowo FIRST MATCH i na jasnoniebiesko FIRST MEMORY. Obecnie wiele kompaktowych odmian przetaczników o wyrazistych barwach kwiatów trafia do sprzedaży jako rośliny doniczkowe do dekoracji balkonów, tarasów i okiennych parapetów. Jeśli po zakupie przesadzimy je do większych pojemników i zabezpieczymy na zimę przed mrozem, albo posadzimy na rabacie w ogrodzie, rośliny te możemy z powodzeniem uprawiać przez wiele lat.