9 października 2007

Pyracantha coccinea Soleil d'Or

Podziel się!

Wrzesień to pierwszy miesiąc zdradzający symptomy nadchodzącej jesieni. Mimo, że dni bywają ciepłe czy nawet upalne i niosą w sobie odrobinę mijającego lata  to powoli staja się coraz krótsze. Daje nam to  dobitnie odczuć, że przyroda zaczyna szykować się do zasłużonego odpoczynku. Ale Świat roślin ma kilku przedstawicieli, którzy właśnie wtedy pokazują się z najlepszej strony.

Jedną z nich jest Pyracantha coccinea 'Soleil d?Or' (ognik szkarłatny). Jest to rozłożysty krzew dorastający do 1,5 - 2m wysokości i 1,5 szerokości. Jego pędy są cierniste, zimozielone, choć w mroźniejsze zimy liście mogą częściowo opadać. Na przełomie maja i czerwca kwitnie obsypując się białym drobnymi kwiatami. Największe walory ozdobne prezentuje jednak jesienią kiedy to owoce ognika zaczynają się wybarwiać i zdają się pokrywać całą roślinę. Ich intensywnie żółty kolor ma w sobie coś z mijającego lata a jednocześnie jest przedsmakiem ekscytującej jesiennej symfonii barw. Wyrazista barwa i obfitość owocowania czyni ją jedną z najpiękniejszych odmian ognika. Nie sprawdza naszej cierpliwości i owocuje obficie już jako młoda roślina abyśmy od razu mogli cieszyć jej urokiem.

Jest to krzew bardzo uniwersalny, może być sadzony pojedynczo i w grupach. Nadaje się również na niskie żywopłoty stanowiące, dzięki swoim ciernistym pędom, trudną do sforsowania barierę. Sadzony przy podporach doskonale nadaje się do zasłaniania na przykład ścian budynków. Należy pamiętać aby wybrać stanowisko osłonięte od wiatrów w przeciwnym razie może przemarzać. Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych lub w półcieniu. Wiosna należy pamiętać o wycięciu suchych pędów aż do żywej tkanki. Wtedy też możemy formować roślinę. Podczas przycinania trzeba pamiętać, że Pyracantha owocuje na pędach dwuletnich, więc zbyt intensywne cięcie może ograniczyć owocowanie w danym roku. Jeżeli jednak zdecydujemy się poświęcić jeden rok na formowanie rośliny na pewno zrewanżuje nam się w kolejnych latach.  Jest odporna na suszę i na zanieczyszczenia powietrza dlatego polecana jest również do sadzenia w miastach. Wymaga dość żyznej zasadowej gleby, zasobnej w próchnicę.

Po pierwszych przymrozkach o smakowych walorach ognika przypominają sobie ptaki. Owoce nie są trujące ale wskazane jest skupienie się raczej na walorach estetycznych owoców a smakowanie pozostawić naturalnym koneserom,  którzy w zamian za drobny poczęstunek wniosą dodatkowe ożywienie do naszego ogrodu.

Szeroki wachlarz  zastosowań i stosunkowo małe wymagania rośliny powodują, że zaangażować Pyracantha coccinea ?Soleil d?Or? jako własnego zwiastuna jesieni.