5 lipca 2022

Pysznogłówka BEE HAPPY

Podziel się!

Monarda BEE HAPPY
Pysznogłówka BEE HAPPY

To aromatyczna i miododajna bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Roślina lecznicza i ozdobna, uprawiana w ogrodach ze względu na purpurowe kwiaty, masowo oblatywane przez owady zapylające.

Odmiana BEE HAPPY charakteryzuje się zwartym, kompaktowym pokrojem oraz wyższą tolerancją na porażenie przez mączniaka, w porównaniu do innych starszych kultywarów tego gatunku. Bylina ta tworzy krótkie podziemne kłącza, za pomocą których się rozrasta. W sprzyjających warunkach może być ekspansywna. Wiosną z kłączy wyrastają proste, czterokanciaste, ulistnione łodygi. Liście są ciemnozielone, zaostrzone na wierzchołkach, ułożone w parach naprzeciw siebie oraz nakrzyżlegle, po roztarciu intensywnie pachną. Same kwiaty są dosyć małe, rurkowate, dwuwargowe, purpurowoczerwone, mają od 2,5 do 4 cm długości, są zebrane w główkowate kwiatostany na szczytach łodyg oraz w kątach górnych liści. Kwiatostany te od spodu są ozdobione purpurowozielonymi, całobrzegimi podsadkami - wybarwionymi liśćmi podkwiatostanowymi, przypominającymi płatki kwiatów. Roślina dorasta do 70 cm wysokości, kwitnie obficie od czerwca do sierpnia. Po ścięciu przekwitłych kwiatostanów ponownie zakwita. Kwiaty są odwiedzane przez pszczoły, trzmiele, ćmy i motyle.

Pysznogłówka jest rośliną łatwą w uprawie. Preferuje gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Jest odporna na mróz. Co kilka lat wymaga podzielenia i przesadzenia na nowe miejsce.

Odmiana polecana do sadzenia na rabatach o charakterze rustykalnym oraz w kompozycjach naturalistycznych, w ogrodach przydomowych, osiedlowych, na działkach oraz w zieleni publicznej. Można ja też uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach.