26 stycznia 2015

Quercus robur 'Fastigiate Koster'

Podziel się!

Quercus robur 'Fastigiate Koster'
dąb szypułkowy 'Fastigiate Koster',
syn. Quercus robusta 'Koster'

to holenderska, kolumnowa odmiana o wąskiej, strzelistej koronie i wolnym tempie wzrostu, wyselekcjonowana w latach siedemdziesiątych XX wieku. Drzewo dorasta do 15 m wysokości i 3-6 m szerokości.

Cechą charakterystyczną odmiany są długie, przylegające lub ułożone równoległe do pnia gałęzie, często falisto pogięte. Wraz z wiekiem szerokość koron zmienia się niewiele, natomiast zwiększa się średnica pnia, który przyrasta na grubość, tworząc solidną oś drzewa. Kora na pniu jest jasnoszara, u starszych okazów głęboko spękana. Liście klapowane, z 3 – 6 parami zaokrąglonych klap, zielone, skórzaste, długości około 10 cm. Klapy są wcięte do połowy blaszki, ale nie stoją dokładnie naprzeciwko siebie, przez co liść wydaje się nieco asymetryczny. Liście są osadzone na krótkich ogonkach liściowych. U nasady blaszek liściowych widać wyraźne uszka. Nerwy boczne dochodzą do końców klap oraz wcięć między nimi. Liście rozwijają się późno na wiosnę, jesienią brązowieją, ale bardzo długo utrzymują się na gałęziach, część z nich pozostaje na drzewach nawet do końca zimy. Jest to cecha charakterystyczna, odróżniająca tę odmianę od bardzo podobnej odmiany ‘Fastigiata’, od której zresztą pochodzi.

Kwiaty rozdzielnopłciowe, mało widoczne, zebrane w kłosokształtne kwiatostany. Kwiatostany męskie zwisające, a żeńskie wyprostowane, wzniesione.

Owoce zawiązują się zwykle po 2 - 3 na długiej szypule, są elipsoidalne, mają do 2 - 3 cm  długości. Żołędzie są osadzone w pojedynczych miseczkach, od zewnątrz gęsto pokrytych drobnymi łuskami. 
Dojrzewając owoce nabierają jasnobrązowej barwy z ciemnymi prążkami. Owoce są przysmakiem wielu zwierząt, ptaków, ssaków, oraz małych roślinożernych gryzoni.

Dąb szypułkowy najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych, głęboko uprawionych, umiarkowanie wilgotnych. Tworzy silny, palowy system korzeniowy. Toleruje okresowe zalewanie wodą. Na glebach suchych i ubogich drzewa korzenią się płycej i rosną słabiej. Dąb szypułkowy lepiej znosi trudne warunki klimatyczne, niż blisko z nim spokrewniony dąb bezszypułkowy, jest w pełni mrozoodporny. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie tylko lekko ocienionych. W końcu czerwca i na początku lipca tworzy pędy wtórne, zwane świętojańskimi. Pędy te często bywają porażane przez mączniaka prawdziwego. Odmiana ‘Fastigiate Koster’ nadaje się do sadzenia zarówno w niewielkich ogrodach przydomowych, jak i na terenach miejskich. Ze względu na trwałość i długowieczność jest doskonałym drzewem pamiątkowych. Efektownie prezentuje się pojedynczo, jako soliter sadzony w miejscach wyeksponowanych, oraz jako drzewo alejowe. Gęsta korona tworzy znakomite warunki gniazdowania licznych gatunków ptaków.