12 czerwca 2012

Rhododendron 'Album Novum'

Podziel się!

Rhododendron ‘Album Novum’  

Różaneczniki zawsze zielone należą do najpiękniejszych krzewów ogrodowych. W naturze występują prawie na wszystkich kontynentach, nie rosną jedynie w Afryce i Ameryce Południowej. Gatunki, odmiany i mieszańce różaneczników wykazują duże zróżnicowanie pod względem wielkości i barwy kwiatów oraz ulistnienia. Zainteresowanie miłośników tej grupy roślin zwracają mieszańce o kwiatach białych, wytworne i eleganckie. Kolor biały ma istotne znaczenie w tworzeniu ogrodowych kompozycji, jest bowiem kolorem obojętnym i niejako pośredniczącym między kontrastowymi zestawieniami, niezbędnym w większości nasadzeń.

Różanecznik ‘Album Novum’ został wyhodowany w 1999 roku w słynnej niemieckiej szkółce Hachmann’a. Jest mieszańcem zaliczanym do grupy różaneczników wielkokwiatowych, wywodzi się od Rhododendron catawbiense (różanecznika fioletowego). Odmiany z tej grupy mają małe wymagania uprawowe, są odporne na mróz i mają zdrowe ulistnienie. ‘Album Novum’ to gęsty krzew o wzniesionym, zwartym pokroju i stosunkowo silnym tempie wzrostu, osiągający po wielu latach uprawy 3 m wysokości. Liście okazałe, podłużne, w zarysie eliptyczne, ciemnozielone, skórzaste i błyszczące. W sprzyjających warunkach i łagodnym klimacie pojedynczy liść może żyć nawet kilka lat. Rhododendron ‘Album Novum’ kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są białe, delikatnie liliowo nabiegłe, z żółtozielonym rysunkiem. Średnica pojedynczych, szerokodzwonkowatych kwiatów wynosi od 5 do 7 cm. Są one zebrane od 12 do 15 w okazałe, kuliste kwiatostany. Pomimo, że krzewy zakwitają stosunkowo późno, kwitną długo i obficie. Po kwitnieniu pozostają ozdobne z liści, dzięki którym zachowują doskonałe walory dekoracyjne przez cały rok.

Rhododendron ‘Album Novum’ można sadzić zarówno na miejscach cienistych, jak i słonecznych, w obu jednak przypadkach stanowisko uprawy powinno być osłonięte od wiatru. Różaneczniki najczęściej cierpią w naszym klimacie nie z powodu przemarzania, lecz wysuszenia ich tkanek w czasie zimy. Zjawisko to nosi nazwę suszy fizjologicznej. Krzewy rosnące w pełnym słońcu zawiązują więcej pąków kwiatowych, ale wymagają częstszego podlewania oraz okrywania lub cieniowania na okres zimy. Aby dobrze rosły, różaneczniki wymagają kwaśnego odczynu podłoża (pH poniżej 5,5). Jeśli odczyn podłoża w miejscu sadzenia jest wyższy, najlepiej przekopać górną warstwę gleby z mieszaniną kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej. Zastosowanie kory sosnowej jako ściółki oraz kwaśnych nawozów (np. siarczan amonu) sprzyja utrzymaniu odpowiedniego pH podłoża. Cięcie roślin jest zbędne, gdyż krzewy odmiany ‘Album Novum’ charakteryzują się zwartym pokrojem. Usuwać należy tylko pędy uszkodzone lub wykazujące objawy chorobowe. Warto jednak wiedzieć, że różaneczniki dobrze regenerują nawet na silne cięcie.

Rhododendron ‘Album Novum’, podobnie jak inne różaneczniki, najlepiej czuje się w ogrodach z ustalonym mikroklimatem, w towarzystwie lub zaciszu drzew iglastych, na wrzosowiskach, w pobliżu zbiorników wodnych. Parowanie wody powoduje zwiększenie wilgotności powietrza, co z kolei bardzo korzystnie wpływa na wzrost roślin. Niezwykle efektownie prezentują się krzewy sadzone w dużych grupach jednogatunkowych, szczególnie w ogrodach o urozmaiconej rzeźbie terenu. Miejsca takie w okresie kwitnienia są niezwykle urocze.