11 maja 2010
Rhododendron 'Geisha Orange'
Azalie o liściach zawsze zielonych, nazywane ze względu na miejsce naturalnego występowania japońskimi, są małymi krzewami obficie kwitnącymi na początku maja. Pierwsze wzmianki o hodowli azalii japońskich sięgają ósmego wieku. Obecnie na świecie istnieją tysiące odmian, a ich systematyka jest niesłychanie zawiła.
Rhododendron ‘Geisha Orange’ jest szerokim, zwartym krzewem o półkulistym pokroju. Jak większość azalii o liściach zimozielonych ‘Geisha Orange’ tworzy niewielkie, silnie rozgałęzione formy, osiągające po 10 latach zaledwie 0,4m wysokości przy średnicy około 0,7m. Rośliny zakwitają obficie na początku maja i w zależności od warunków pogodowych kwitną nawet do połowy czerwca. Pomarańczowo-czerwone kwiaty są zebrane w kuliste kwiatostany na wierzchołkach pędów. Kwiaty mają kształt lejkowaty, są dosyć duże a ich ceglasta barwa jest bardzo wyrazista. Już pod koniec kwitnienia wśród kwiatów pojawiają się młode pędy i jasnozielone liście. Wyróżnia się tu 2 rodzaje liści: liście wiosenne rozmieszczone na całej długości pędów oraz letnie, zebrane w wierzchołkowej części. Liście letnie są mniejsze i grubsze niż wiosenne. Pąki kwiatowe zawiązują się latem na wierzchołkach pędów. ‘Geisha Orange’ jest jedną z najpiękniejszych azalii, corocznie obsypaną kwiatami.
Jak wszystkie roślin z rodziny wrzosowatych również i Rhododendron ‘Geisha Orange’ wymaga do prawidłowego wzrostu gleb kwaśnych, o odczynie podłoża w granicach 4-5,5.
Ponadto gleba powinna być stale wilgotna ale przepuszczalna i zawierać dużo substancji organicznej. Jeśli gleba w ogrodzie nie spełnia tych warunków, nie oznacza to wcale, że musimy zrezygnować z uprawy tych pięknych krzewów. Wystarczy bowiem odpowiednio przygotować podłoże przed posadzeniem roślin. W tym celu należy wykopać dosyć płytki (20-30 cm) ale szeroki dół (system korzeniowy azalii jest płytki i składa się z bardzo dużej ilości drobnych korzeni, które wrastają w grunt na niewielką głębokość, za to rozrastają się na boki) a wykopane podłoże wymieszać z kwaśnym torfem oraz przekompostowaną korą sosnową. Po posadzeniu roślin powierzchnię gleby należy ściółkować korą sosnową. Ściółkowanie ogranicza parowanie wody z gleby, ogranicza zachwaszczenie, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem, zwiększa zawartość substancji organicznej w glebie i powoduje jej zakwaszenie. Pomimo dobrej mrozoodporności Rhododendron ‘Geisha Orange’ powinien być sadzony w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru. Rośliny sadzone na stanowiskach słonecznych i wietrznych są bowiem narażone na wysychanie w czasie mroźnej, bezśnieżnej i słonecznej zimy. A zatem najlepiej azalie japońskie sadzić w miejscach lekko ocienionych lub, jeśli rosną w pełnym słońcu, zabezpieczyć je na zimę stroiszem, cieniówką lub agrowłókniną. Pomimo że Rhododendron ‘Geisha Orange’ największą wartość dekoracyjną przedstawia w czasie kwitnienia, to dzięki pięknemu, zwartemu pokrojowi i zimozielonym liściom jest ozdobny przez cały rok.
Szczególnie ładnie azalia ta prezentuje się sadzona w ogródkach skalnych i alpinariach. Azalie bardzo dobrze komponują się sadzone pośród drzew i krzewów iglastych, szczególnie tych karłowych, o powolnym wzroście, a także pod drzewami o głębokim systemie korzeniowym (sosny, jodły), ale tylko wówczas gdy dochodzą do nich promienie słoneczne (należy je zatem sadzić raczej na skraju korony drzew). Oczywiście azalii nie powinno zabraknąć na wrzosowisku i w ogrodzie japońskim.
fot. Monika Pawlonka