13 września 2011

Rhus typhina 'Dissecta'

Podziel się!

Rhus typhina ‘Dissecta’

Płaskie, zaokrąglone korony sumaka octowca wprowadzają do ogrodu powiew egzotyki, z daleka przypominają bowiem afrykańskie akacje. Brązowe, włochate pędy, ciekawe, amarantowe owocostany i bajecznie kolorowe jesienią liście to cechy, dla których z pewnością warto uprawiać sumaki.

Rhus typhina ‘Dissecta’ to niskie drzewo o rozłożystej, ażurowej koronie, często wielopniowe, dorastające maksymalnie do 3-4 metrów wysokości i znacznie większej szerokości, 5-6 metrów. Grube pędy, w młodości gęsto okryte brązowymi włoskami, rozgałęziają się widlasto na kształt poroża jeleni, często rosną horyzontalnie lub nawet pokładają się po ziemi. Wewnątrz pędów znajduje się biały, lepki sok. Liście pierzastozłożone, dorastające do 50 cm długości, składają się z 20-30 głęboko powcinanych listków, wydają się bardzo delikatne, wręcz koronkowe, przypominają liście paproci. Blaszki liściowe zielone, od spodu owłosione. Jesienią wcześnie przebarwiają się w jaskrawych odcieniach dojrzałych pomarańczy lub cytryn. Ozdobą krzewów żeńskich są amarantowe owocostany, pojawiające się w lipcu na szczytach pędów. Odmiana ‘Dissecta’ jest klonem żeńskim, tworzy wzniesione, zbite, pałkowate owocostany, utrzymujące się na drzewach aż do wiosny. To właśnie od kwaśnego, przypominającego ocet, smaku owoców pochodzi nazwa gatunkowa roślin. Sumaki rozrastają się za pomocą podziemnych rozłogów. W związku z tym dosyć wokół roślin matecznych pojawiają się odrosty.

Sumak octowiec ma niewielkie wymagania uprawowe, dobrze rośnie nawet na glebach ubogich, piaszczystych czy kamienistych, na stanowiskach słonecznych. Sadząc sumaki należy unikać miejsc okresowo zalewanych lub bardzo wilgotnych. Rośliny bardzo dobrze znoszą suszę, zanieczyszczenie powietrza, zasolenie gleby, są w pełni mrozoodporne. Problem w uprawie mogą stanowić odrosty korzeniowe. Jeśli pojawiają się w miejscach niepożądanych, należy je szybko usuwać. Jednak z drugiej strony, tworzenie podziemnych rozłogów sprzyja umacnianiu podłoża i przeciwdziała erozji gleby na skarpach, nasypach czy zboczach, w takich miejscach sumaki spełniają rolę roślin zadarniających. Rośliny można łatwo „zachęcić” do tworzenia odrostów poprzez uszkodzenie korzeni. Wystarczy w obrębie korony drzewek wbić w kilku miejscach szpadel. W miejscach zranień podziemnych pędów i korzeni sumaki szybko tworzą odrosty. Rhus typhina ‘Dissecta’ doskonale nadaje się do sadzenia na terenach zieleni miejskiej, w parkach, ogrodach przydomowych oraz na osiedlach mieszkaniowych. Dzięki wyjątkowo pięknej, jesiennej barwie liści oraz ich delikatnej fakturze odmiana ‘Dissecta’ otrzymała nagrodę AGM. Fantazyjnie powyginane pędy sumaków, ozdobione amarantowymi owocostanami, bardzo oryginalnie prezentują się w stanie bezlistnym.