7 lipca 2015

Rosa Alba Meidiland 'Meiflopan'

Podziel się!

Rosa Alba Meidiland 'Meiflopan'
róża Alba Meidiland 'Meiflopan'

To jedna z najwartościowszych odmian zaliczanych do grupy róż okrywowych. Została wyhodowana we Francji przez Marie-Luise Meillanda w 1987 roku i pochodzi od róży wiecznie zielonej Rosa sempervirens. Rośnie silnie i doskonale się krzewi. Osiąga wysokość od 0,6 do 1,2 m przy podobnej szerokości. Długie, początkowo proste pędy w miarę wzrostu malowniczo przewieszają się pod ciężarem szczytowych kwiatostanów. Pędy są kolczaste, dosyć cienkie, ale mocne i elastyczne. Liście są małe lub średniej wielkości, ciemnozielone, matowe, o delikatnej budowie, na brzegach zabarwiają się na wiśniowo. W łagodne zimy długo utrzymują się na krzewach, tworząc ciekawy kontrast na tle śniegu. Krzewy zakwitają pod koniec czerwca i powtarzają kwitnienie do późnej jesieni. Kwiaty są drobne, mają od 2 do 4 cm średnicy, są pełne, białe, zebrane w bardzo obfite, wiechowate kwiatostany. Kwiaty rozwijają się zupełnie, przy czym pod koniec kwitnienia nabierają lekko różowego koloru. Krzewy nie zawiązują owoców.

Róża Alba Meidiland jest odmianą mało wymagającą, żywotną i łatwą w uprawie. W przeciwieństwie do innych róż nie wymaga corocznego cięcia wiosennego ani przycinania przekwitłych kwiatostanów. Charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością i jedynie w bardzo surowe zimy może przemarzać. Jednak nawet w przypadku uszkodzenia części nadziemnej, krzewy łatwo regenerują i odrastają z pędów przy ziemi, gdyż rosną na własnych korzeniach. Dzięki temu w uprawie nie ma problemu z pojawiającymi się odrostami z podkładki. Odmiana jest odporna na choroby, w tym na najgroźniejszą - czarną plamistość róż. Rzadko porażana jest przez mączniaka prawdziwego. Jedynie w przypadku długo utrzymującej się, deszczowej pogody, na kwiatach mogą pojawić się objawy porażenia przez szarą pleśń. Krzewy mają małe wymagania glebowe, są tolerancyjne na krótkotrwały niedobór wody, zanieczyszczenie powietrza i gleby. Znosi stanowiska lekko ocienione, jednak wówczas słabiej kwitnie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i w pełnym nasłonecznieniu.

Róża Alba Meidiland znalazła wiele zastosowań, szczególnie w zieleni miejskiej, gdzie zastępują trudniejsze w uprawie i wymagającej wielu prac pielęgnacyjnych róże rabatowe. Dobrze komponuje się z innymi różami, niewielkimi krzewami  oraz z bylinami. Świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach trudno dostępnych, np. na skarpach, w ciągach komunikacyjnych jako roślina okrywowa. Intensywny wzrost i gęsty pokrój sprawia, że rośliny szybko zarastają teren. Zalecana gęstość sadzenia to 3-4 sztuki/m2. Róża ta doskonale nadaje się też do sadzenia w ogrodach przydomowych pojedynczo lub w postaci niewysokich żywopłotów czy szpalerów. Może być uprawiana w pojemnikach. Bardzo atrakcyjne są formy pienne, szczepione na wysokich podkładkach.