16 lipca 2012

Rosa DART'S DEFENDER 'Defender'

Podziel się!

Rosa DART'S DEFENDER

Rosa ×rugotida
‘Defender’, znana także pod nazwą handlową DART’S DEFENDER, należy do grupy róż okrywowych, jest mieszańcem uzyskanym z krzyżowania róży pomarszczonej Rosa rugosa z różą błyszczącą Rosa nitida. Odmiana charakteryzuje się bardzo skromnymi wymaganiami uprawowymi, rośnie zdrowo i jest całkowicie odporna na mróz. Doskonale nadaje się do sadzenia w warunkach miejskich. Zaledwie w rok lub dwa lata po posadzeniu tworzy wspaniałe, zielone kobierce, poprzetykane w porze kwitnienia różowymi kwiatami. Krzewy rosną szybko, osiągając od 0,8 do 1,2 m wysokości. Za sprawą licznych rozłogów i odrostów korzeniowych rośliny szybko rozrastają się na boki i są uznawane za ekspansywne, dlatego najlepiej sadzić je w miejscach ograniczonych chodnikami, krawężnikami, murkami lub ogrodzeniami. Wyprostowane pędy są gęsto pokryte drobnymi kolcami. To dzięki nim mało kto odważy się skrócić drogę i przejść przez rabatę, na której posadzono krzewy. Liście średniej wielkości, złożone, jasnozielone, matowe, o listkach wyraźnie węższych niż u róży pomaszczonej. Pojedynczy liść jest zbudowany przeważnie z 7 - 9 listków. Jesienią liście przebarwiają się intensywnie w odcieniach żółci i pomarańczu. Krzewy zakwitają w lipcu. Kwiaty są półpełne, różowe, średniej wielkości, o średnicy 5 - 6 cm, lekko pachnące. Krzew powtarza kwitnienie w drugiej połowie lata.

Róża ‘Defender’ jest odmianą wyjątkowo wdzięczną i łatwą w uprawie. Do prawidłowego wzrostu wystarczy jej przeciętna gleba ogrodowa i dużo słońca. Krzewy zaskakująco dobrze radzą sobie na glebach ubogich w składniki pokarmowe oraz wodę. Rośliny wykazują także znaczną tolerancję na zasolenie i suszę, są przy tym całkowicie odporne na mróz. Do zabiegów pielęgnacyjnych, które warto przeprowadzać co 2 - 3 lata, należy zaliczyć usuwanie najstarszych pędów. Ponieważ jednak czynność ta nastręcza sporych trudności, dobrym sposobem jest zastosowanie cięcia odmładzającego, polegającego na skoszeniu wszystkich pędów nisko przy ziemi. Krzewy bardzo szybko odbudowują części nadziemne i po 2 – 3 miesiącach znów tworzą zwarte łany młodych pędów i soczyście zielonych liści. Wadą tego rozwiązania jest ograniczenie kwitnienia. Jeśli bowiem zabieg zostanie przeprowadzony jesienią lub wiosną, należy liczyć się z brakiem kwitnienia w kolejnym sezonie. Niezwykle cenną zaletą odmiany ‘Defender’ jest jej wysoka odporność na groźne choroby róż, takie jak czarna plamistość czy werticilioza.

Różę ‘Defender’ poleca się do stosowania  przede wszystkim jako roślinę okrywową w ogrodach przydomowych, na terenach parków, przy szlakach komunikacyjnych oraz w zieleni miejskiej. Ze względu na wysoką tolerancję na zasolenie oraz zanieczyszczenie powietrza doskonale nadaje się do sadzenia w pasie zieleni przyulicznej. Wytwarzając rozłogi korzeniowe krzewy świetnie nadają się do obsadzania różnego rodzaju stromych skarp i nasypów zapewniając ich stabilizację oraz zapobiegając wymywaniu gleby. Jednocześnie gęsty kobierzec pędów i liści zabezpiecza teren przez zachwaszczeniem. Szczególnie efektownie prezentują się krzewy sadzone na nasypach drogowych. Zalecana gęstość sadzenia to 3 – 4 sztuki na metr kwadratowy.