8 sierpnia 2016

Rosa 'Golden Showers'

Podziel się!

Rosa 'Golden Showers'
róża ‘Golden Showers’

Róże pnące zwane czepnymi to wyjątkowo dekoracyjne krzewy ogrodowe. Jedną z najbardziej eleganckich i polecanych do sadzenia w ogrodach przydomowych jest odmiana 'Golden Showers'. Została ona uzyskana w Stanach Zjednoczonych w 1956 roku przez Waltera Lammertsa jako efekt skrzyżowania róż 'Captain Thomas' z 'Charlotte Armstrong'. ‘Golden Showers’ jest szybko rosnącym krzewem o długich pędach, które nie mają zdolności do pięcia się, a jedynie wspierają się na podporach. Sztywne, brązowozielone, prawie nie mające kolców pędy osiągają długość do 3 m. Aby uzyskać formy pnące pędy należy podwiązywać do podpór. Liście są średniej wielkości, ciemnozielone i błyszczące. Złociste kwiaty pojawiają się na pędach bocznych wyrastających z pędów głównych ukształtowanych w poprzednim sezonie. Zazwyczaj są pojedyncze lub pojawiają się w grupach po 3-5 kwiatów. Są duże, średnicy 10-12 cm, złocistożółte, półpełne, złożone z ok. 25 płatków. W pełni kwitnienia wydzielają łagodny, słodko-herbatni zapach. W pełnym słońcu mogą blednąć i szybko przekwitać. Odmiana ‘Golden Showers’ zakwita jako jedna z pierwszych róż pnących, czasami już pod koniec maja i na początku czerwca oraz kwitnie powtórnie we wrześniu i październiku, choć już mniej obficie.

Róża 'Golden Showers' idealnie nadaje się dla początkujących ogrodników, ponieważ jest odporna na choroby, tolerancyjna na niesprzyjające warunki uprawy i prawie nie wymaga pielęgnacji. Lubi miejsca słoneczne, ale niezbyt gorące. Lepiej posadzić ją przy wschodniej ścianie budynku, niż przy południowej, wówczas bowiem kwiaty dłużej zachowają świeżość. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby - dobrze rośnie w przeciętnej, umiarkowanie wilgotnej ziemi ogrodowej o lekko kwaśnym odczynie. Nie wymaga usuwania przekwitłych kwiatów (sama się oczyszcza) ani cięcia, choć dobrze je znosi. Po bardzo silnym przycięciu lub przemarznięciu szybko odrasta.  W ogrodach położonych na wschód od Wisły w ostre zimy może przemarzać (strefa mrozoodporności 6b), dlatego w chłodniejszych rejonach kraju jej pędy warto na zimę zabezpieczać słomianymi chochołami lub agrowłókniną, a podstawy krzewów kopczykować.  

Krzewy róży ‘Golden Showers’ najładniej prezentują się  posadzone przy wysokich podporach - pergolach, przyściennych kratkach, altanach i ażurowych bramkach - w ogrodach przydomowych i parkach. Odmiana zdobyła kilka nagród na wystawach w USA.