30 czerwca 2012

Rosa 'New Dawn'

Podziel się!

Rosa ‘New Dawn’

Odmiany zaliczane do grupy róż czepnych, zwanych także pnącymi, charakteryzują się bardzo silnym wzrostem. Corocznie tworzą długie, sztywne lub wiotkie pędy, które jednak nie mają zdolności do aktywnego wspinania, dlatego wymagają podwiązywania do podpór: słupków, pergoli lub bramek. Rosa ‘New Dawn’ jest jedna z najstarszych i najwartościowszych odmian w  tej grupie. W 1993 została wyróżniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nagrodą AGM.

 
Rosa ‘New Dawn’ została wprowadzona do uprawy w 1930 roku. Krzewy rosną silnie, tworzą wiele elastycznych, długich pędów osiągających do 5 m długości. Pędy są wiotkie, dosyć cienkie, ale mocne i giętkie, zaopatrzone w kolce i pokryte drobnymi, skórzastymi, ciemnozielonymi liśćmi. Liście są zdrowe, błyszczące, długo utrzymują się na krzewach jesienią. Kwiaty pojawiają się latem, pod koniec czerwca, są zebrane w  luźne kwiatostany, ale występują także pojedynczo. Kwiaty są półpełne, luźno wypełnione, płatki korony muszelkowate, bladoróżowe, lekko  pachnące. Średnica kwiatów dochodzi do 8 cm. Krzewy powtarzają kwitnienie.
 
Róża ‘New Dawn’ jest odmianą niezbyt wymagającą, żywotną i łatwą w uprawie. Krzewy najlepiej rosną na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, na miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru, słonecznych. W przeciwieństwie do róż rabatowych nie powinny być cięte, nie wymagają także usuwania przekwitłych kwiatów. Jedynym rodzajem cięcia, które należy wykonać, jest tak zwane cięcie sanitarne, polegające na usuwaniu pędów martwych, przemarzniętych lub chorych. ‘New Dawn’ to jedna z odmian najbardziej odpornych na mróz. Na zachodzie kraju zimuje bardzo dobrze, natomiast w centrum i na wschodzie może niestety przemarzać. Dlatego podstawę krzewów najlepiej zabezpieczyć na zimę kopczykiem z ziemi, a pędy okryć matą ze słomy. Róża ‘New Dawn’ wykazuje dużą odporność na choroby liści. Jedną z jej zalet jest także obfite kwitnienie podczas niesprzyjającej pogody - w lata deszczowe i zimne, oraz tolerancja na okresowe niedostatki wody, zanieczyszczenia powietrza i gleby.
 
Długie pędy krzewów róży ‘New Dawn’ stanowią świetny materiał do rozpinania na wszelkiego rodzaju rusztowaniach, trejażach i murach. Efektownie prezentuje się pojedynczo, przy słupach, a sadzona w szpalerach zwyczajnie urzeka i zachwyca.