26 sierpnia 2013
Rosa 'Nozomi'
Róże okrywowe są stosunkowo młodą grupą, wyodrębnioną w latach siedemdziesiątych XX wieku. Charakteryzują się długim okresem kwitnienia, są odporne na choroby i dobrze zimują. Większość z nich to zwarte, niewysokie krzewy, które szybko zakrywają grunt kobiercem pędów, licznych, drobnych kwiatów i zielonych liści, dlatego znajdują zastosowanie jako rośliny zadarniające.
Róża ‘Nozomi’ to odmiana wyhodowana pod koniec lat sześćdziesiątych zeszłego stulecia w Japonii. Jest to szeroki krzew o długich, nisko pokładających się pędach, wypiętrzający się maksymalnie do 20-30 cm wysokości. Młode pędy są łukowato wygięte, czerwonawe, opatrzone ostrymi i licznymi kolcami. Liście drobne, zielone, skórzaste, z wierzchu silnie błyszczące, gęsto osadzone na kolczastych pędach. Pąki kwiatowe pojawiają się pod koniec czerwca, przed rozwinięciem są intensywnie różowe. Pojedyncze, kremoworóżowe kwiaty są zbudowane z 5 płatków otaczających liczne, centralnie umieszczone, żółte pręciki i słupki. W trakcie kwitnienia różowe płatki blakną i bieleją. Kwiaty zawiązują się pojedynczo lub są zebrane w niewielkie, liczące nie więcej niż 3 do 5 pączków kwiatowych. Po przekwitnieniu rośliny same się oczyszczają.
Róże okrywowe, w tym odmiana ‘Nozomi’ mają mniejsze wymagania uprawowe, niż odmiany wielkokwiatowe. Oczywiści najlepiej rosną na glebach żyznych, gliniastych i umiarkowanie wilgotnych, ale bardzo dobrze radzą sobie w mniej sprzyjających warunkach, znoszą suszę, gorące i suche powietrze, zanieczyszczenie i zasolenie gleby, są odporne na mróz. Krzewy należy sadzić na miejscach słonecznych. Jeśli szybko chcemy uzyskać efekt kobierca posadźmy 4-5 sztuk na metr kwadratowy. Jeśli na skutek silnego mrozu pędy częściowo przemarzną, krzewy szybko regenerują się i odrastają. Wystarczy tylko obciąć wszystkie uszkodzone pędy. Poza tym róże okrywowe są odporne na najgroźniejsze choroby róż – czarną plamistość i mączniak.
Róża ‘Nozomi’ doskonale komponuje się z niskimi krzewami lub bylinami. Szczególnie malowniczo i romantycznie prezentuje się w kompozycjach z soczystą zielenią bukszpanu lub aromatycznym fioletem lawendy. Znakomicie nadaje się do uprawy w miastach, wzdłuż ciągów komunikacyjnych, na rondach i w pojemnikach. Krzewy szybko się rozrastają zakrywając glebę zielono-różowym dywanem kwiatów i liści. Niezwykle ciekawie prezentują się formy pienne, szczepione wysoko na podkładce lub krzewy sadzone na brzegach murków. W Europie Zachodniej odmiana ‘Nozomi’ jest od lat z powodzeniem stosowana przez miejskich ogrodników i architektów krajobrazu. Dowodem uznania wartości uprawnej oraz walorów ozdobnych odmiany jest odznaczenie nagrodą AGM, przyznawaną przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.