13 lutego 2023

Róża ‘Compassion’

Podziel się!

Rosa ‘Compassion’
Róża ‘Compassion’

Róże czepne, nazywane częściej, choć nie do końca prawidłowo pnącymi, tak naprawdę nie są pnączami, lecz krzewami o silnie wydłużonych, kolczastych pędach, za pomocą których opierają się lub zaczepiają o różnego rodzaju podpory (ściany budynków, ogrodzenia, sąsiednie krzewy). Zwykle wymagają niewielkiej pomocy i prowadzenia przy odpowiednich konstrukcjach lub podwiązywania, bo same nie tworzą organów służących wspinaniu (wąsów, przylg, chwytnych ogonków liściowych), dlatego używanie w stosunku do nich określenia „czepne” wydaje się być zdecydowanie bardziej właściwe.

Nadchodzące przedwiośnie jest doskonałym terminem sadzenia róż oferowanych w sprzedaży z gołym korzeniem. Wśród dostępnych na rynku odmian róż czepnych  proponujemy zwrócić uwagę na angielską odmianę ‘Compassion’, uzyskaną przed 50 laty w Wielkiej Brytanii przez znanego hodowcę róż Jacka Harknessa. Odmiana ta ceniona jest za piękne, słodko pachnące, brzoskwiniowo-różowe kwiaty, powtarzanie kwitnienia oraz wysoką zdrowotność.   

Róża ‘Compassion’ tworzy ładnie zbudowane i wybarwione kwiaty. Łososioworóżowe płatki są żółte u podstawy, w trakcie kwitnienia jaśnieją. Zaaranżowane w pełne, szlachetnej budowy kwiaty, w pełnym rozkwicie osiągają do 12 cm średnicy, przyjemnie pachną. Kwiaty swoją budową przypominają kwiaty róż wielkokwiatowych, ale są skupione po kilka w kwiatostanach. Krzewy kwitną obficie od trzeciej dekady czerwca. Kolejne kwiaty tworzą się do późnej jesieni, jednak już w mniejszej liczbie, niż podczas pierwszej fali kwitnienia. Liście są duże, ciemnozielone, skórzaste, lekko błyszczące. Pędy grube i sztywne, kolczaste, zielonooliwkowe, niezbyt długie. Krzewy nie są zbyt gęste, przeciętnie dorastają do 1,5-2 m wysokości, ale w bardzo dobrych warunkach mogą osiągać nawet 4 m wysokości. Wymagających podwiązywania do podpór.

Róża ‘Compassion’ wykazuje dobrą mrozoodporność, niemniej tak jak w przypadku innych róż czepnych, zaleca się jej okrywanie na zimę. Krzewy są mało podatne na porażenie przez patogeny, jednak w wilgotne lata wymagają ochrony przeciwgrzybowej. Nie należy ich sadzić w cieniu, ani też przy silnie nagrzewających się ścianach. Preferuje stanowiska w pełni nasłonecznione o wystawie wschodniej lub zachodniej.

Róża ta doskonale sprawdzi się sadzona przy wszelkiego rodzaju podporach typu pergoli, trejaży, słupków, płotów lub siatek. Można ja prowadzić przy murach, podwiązując do tyczek lub bambusowych palików, albo specjalnych kratek przymocowanych do ścian budynków. Świetnie prezentuje się prowadzona na łukowatych bramkach.