6 lipca 2023

Róża ‘Peace’

Podziel się!

Rosa ‘Peace’
Róża ‘Peace’

synonim ‘Gloria Dei’

To klasyczna róża wielkokwiatowa o ciekawej, zmiennej kolorystyce kwiatów, nietrudna w uprawie i pielęgnacji – jedna z najpopularniejszych odmian na świecie, ceniona za żywotność i walory ozdobne. Jest krzewem o sztywnych, wzniesionych i kolczastych pędach oraz dużych, skórzastych, ciemnozielonych i błyszczących liściach. Rośnie silnie, w zależności od wysokości wiosennego cięcia dorasta do 1-2 m wysokości i 0,6-0,8 m szerokości. Pojawiające się na wierzchołkach pędów pąki są duże, długie, o szlachetnej budowie, w kolorze miedzianożółtym. Rozwijają się z nich pełne kwiaty, ładnie zbudowane, o regularnie ułożonych płatkach, bardzo duże, średnicy około 15 cm, zmiennej barwy, w odcieniach żółci i różu w zależności od fazy rozwojowej kwiatu i pogody, o łagodnym, przyjemnym zapachu. Kwiaty osadzone są pojedynczo lub po kilka. Krzewy kwitną od czerwca do późnej jesieni. Przekwitłe kwiatostany należy ścinać.

Odmiana ta charakteryzuje się wysoką tolerancją na choroby. W dobrych warunkach krzewy rosną zdrowo bez ochrony fungicydami. Odmiana łatwa w uprawie, rośnie dobrze również na stanowiskach półcienistych. Na zimę wystarczy kopczykowanie podstawy krzewów, które wówczas zimują dobrze. Odmiana przeznaczona do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych, na rabatach w zieleni publicznej, w parkach i amatorsko w ogrodach. Może być uprawiana w formie piennej i ścinana na kwiat cięty. Krzewom tej róży mogą towarzyszyć byliny i rośliny jednoroczne. Przeciętna rozstawa sadzenia: 50-70 cm, w zależności od warunków uprawowych.

Róża ta ma nietuzinkowe pochodzenie. Uzyskał ją Francis Meilland, członek jednej z najznamienitszych rodzin hodowców róż, i wraz ze swoim ojcem Alain’em Meilland nazwał ją 'Mme A. Meilland', dla upamiętnienia swojej matki. To prawidłowa botaniczna nazwa tej róży. Hodowca, świadomy zalet odmiany, w przededniu wojny i inwazji Niemiec na Francję, w roku 1939 wysłał krzewy do swoich przyjaciół szkółkarzy do Włoch, Turcji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W USA znalazła się w szkółce Conrad Pyle Co., konkurując na polu ze zbożem i kapustą uprawianą na potrzeby wojska. Jej żywotność zadziwiała właściciela szkółki, który postanowił spopularyzować tę odmianę w Stanach. W każdym z państw, w którym się znalazła, odmiana ta została nazwana inaczej – w Niemczech – 'Gloria Dei', we Włoszech – 'Gioia'. W USA, Szwecji i Norwegii nazwano ją 'Peace'. Nazwę tę zaproponował Meilland’owi feldmarszałek Alan Broke, po oswobodzeniu Francji i w przededniu zakończenia wojny, już w 1945 roku. Nazwę tę przyjęto również w Conrad Pyle Co. W rok po zakończeniu wojny, każdy z delegatów pierwszego spotkania ONZ w San Francisco otrzymał właśnie tę różę z notatką brzmiącą mniej więcej tak: ,,Mamy nadzieję, że róża ta, o nazwie 'Pokój', przyczyni się utrzymania wiecznego pokoju na świecie”.