2 października 2023

Rozchodnik 'Mr. Goodbud'

Podziel się!

Sedum 'Mr. Goodbud'
Rozchodnik 'Mr. Goodbud'

Rozchodniki olbrzymi to gatunek wyróżniający się spośród innych rozchodników swoimi rozmiarami – jest znacznie wyższy, a jego kępy obserwowane z oddali przypominają półkuliste krzewy. Ten pochodzący z Japonii i Chin gatunek, oraz uzyskane z jego udziałem odmiany, są chętnie uprawiane zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na miejskich rabatach czy kwietnikach. Dostępne w handlu odmiany rozchodnika olbrzymiego różnią się między sobą wysokością, zabarwieniem kwiatów i liści oraz terminem kwitnienia. Wartym polecenia kultywarem o interesującej kolorystyce kwiatów jest odmiana ‘Mr. Goodbud’, wyróżniona w 2006 r. nagrodą AGM brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego RHS.

Rozchodnik ‘Goodbud’ to odmiana amerykańska, uzyskana przez Garrego Goosetta w szkółce Terra Nova. Roślina jest kompaktowa, dorasta do 45 cm wysokości, tworzy sztywne, mięsiste łodygi o fioletowym zabarwieniu z siedzącymi, jajowatymi, ciemnozielonymi liśćmi z niebieskawym, woskowym nalotem. Na przełomie sierpnia i września na wierzchołkach łodyg ukazują się purpurowe kwiaty, zebrane w okazałe, baldachowate, gęste kwiatostany o średnicy około 10 cm. Pojedyncze kwiaty są zbudowane z pięciu wąskich, ostro zakończonych płatków korony otaczających umieszczony centralnie słupek. Barwa kwiatów jest wyrazista i intensywna. Kwiaty wydzielają nektar wabiący motyle, pszczoły, trzmiele oraz inne owady.

Rozchodnik okazały ‘Mr Goodbud’ to nie tylko ciekawa bylina ogrodowa, ale dzięki kompaktowej budowie nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Do prawidłowego wzrostu wymaga słońca i przepuszczalnego podłoża. W mięsistych liściach i łodygach rozchodnik ten gromadzi wodę, dzięki czemu może przetrwać okres suszy. Roślina jest w pełni mrozoodporna, rośnie zdrowo, nie jest atakowana przez szkodniki ani porażana przez choroby. Najlepiej prezentuje się w ogrodach skalnych, na rabatach bylinowych, murkach, skarpach, kwietnikach, w ogrodach dachowych oraz w płaskich pojemnikach. Pozostawione na zimę, zaschnięte kwiatostany wyglądają bardzo malowniczo przykryte czapkami świeżego śniegu. Pędy z zielonymi lub wybarwionymi pąkami kwiatowymi są oryginalnym dodatkiem do bukietów.