12 listopada 2021

Rozplenica japońska ‘Lady U’

Podziel się!

Pennisetum alopecuroides ‘Lady U’
Rozplenica japońska ‘Lady U’

W ramach cotygodniowej prezentacji odmian uzyskanych przez polskich hodowców tym razem przedstawiamy trawę - rozplenicę japońską ‘Lady U’, która o tej porze roku prezentuje się zjawiskowo. Ta atrakcyjna, silnie rosnąca odmiana piórkówki została wyselekcjonowana prze Krzysztofa Słowińskiego w szkółce Słowińscy, w miejscowości Ląd. Swoją premierę miała w 2016 r. podczas Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”, w ramach której została zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości.

Rozplenica japońska ‘Ladu U’ jest trawą o półkulistym, zwartym pokroju, wyjątkowo efektowną w czasie kwitnienia. Rośnie silnie, dorasta do 1,2 – 1,5 m wysokości. Tworzy gęste kępy równowąskich, ciemnozielonych, lekko przewieszających się liści, jesienią zmieniających barwę na żółtą. Od początku sierpnia do końca września na szczytach źdźbeł pojawiają się okazałe kwiatostany w formie kłosokształtnych, cylindrycznych wiech przypominających szczotki do mycia butelek. Kwiatostany są beżowo-fioletowe z wyraźną, srebrzystą chmurką delikatnych ostek, na których w jesienne poranki gromadzi się rosa. Rośliny posadzone w masie tworzą wspaniałe łany, efektownie falujące nawet przy delikatnym wietrze.

Rozplenica japońska to gatunek o szerokim zasięgu naturalnego występowania, rośnie na ogromnych obszarach Azji Wschodniej oraz na wschodzie Australii, na terenach trawiastych, w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Klimat tych obszarów jest łagodniejszy, niż panujący w Polsce, stąd nie zawsze i nie wszystkie odmiany udaje się u nas przezimować. Odmiana ‘Lady U’ znosi spadki temperatur do -23 st. C, wymaga okrywania jedynie w najchłodniejszych, północno-wschodnich województwach oraz w rejonach podgórskich. Dobremu zimowaniu sprzyja pozostawienie jesienią zaschniętych liści i usuwanie ich dopiero na wiosnę. Trawa ta najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od silnego wiatru. Nie lubi ani suszy, ani nadmiaru wody w podłożu. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy. Najpiękniej prezentuje się sadzona w grupach na rabatach bylinowych, wrzosowiskach oraz w ogrodach skalnych. Nadaje się też do uprawy w pojemnikach.