16 września 2019

rozplenica japońska (piórkówka) 'Hameln'

Podziel się!


Pennisetum to bogaty rodzaj reprezentowany przez 90 gatunków rozprzestrzenionych po prawie wszystkich rejonach świata – od Afryki przez Europę, aż po Antarktykę oraz obie Ameryki i Azję. Rozplenica japońska to azjatycki gatunek wyróżniający się w tej grupie bardzo eleganckim pokrojem i obfitym kwitnieniem.

Rośliny tworzą charakterystyczne kępy odziomkowych, wąskich liści, dorastających zwykle do 50 cm długości, z których pod koniec czerwca wyrastają pędy kwiatostanowe zakończone cylindrycznymi, kłosowatymi kwiatostanami, które osiągają do 100 cm wysokości. Kwiatostany mają kolor kremowobiały i ciekawą zdolność „łapania” promieni słonecznych, przez co wydają się świecić. Kwiatostany i liście efektownie falują na wietrze. W mgliste, jesienne poranki na ostkach osadzają się krople rosy, wówczas roślina prezentuje się niezwykle efektownie. Jesienią liście żółkną i stopniowo zasychają, dlatego wiosną należy je ściąć krótko nad ziemią.

Rośliny do uprawy wymagają stanowisk słonecznych lub lekko ocienionych. Preferują gleby żyzne i lekko wilgotne ale zdecydowanie przepuszczalne. W okresie letniej suszy potrzebują lekkiego nawadniania. Nie wymagają ochrony przed chorobami i szkodnikami. Odporność mrozowa tej odmiany piórkówki jest dobra ('Hameln' jest uznawana za najbardziej mrozoodporną), ale w okresie mroźnych, szczególnie bezśnieżnych zim rośliny należy okrywać.

Pennisetum alopecuroides 'Hameln' to ciekawa bylina do sadzenia w większych grupach najlepiej jednoodmianowych. Polecana do ogrodów, parków i zieleni miejskiej. Przy zapewnieniu stałej wilgotności podłoża także jako roślina rabatowa. Może być wtedy łączona z wiosennymi bylinami cebulowymi – tulipanem, narcyzem czy szafirkiem. Jest także cennym uzupełnieniem kompozycji pojemnikowych – wtedy często traktowana jako roślina jednoroczna. Kwiaty rozplenic nadają się także do suszenia i tworzenia ciekawych suchych kompozycji.