20 marca 2024

Runianka japońska ‘Variegata’

Podziel się!

Pachysandra terminalis ‘Variegata’
Runianka japońska ‘Variegata’

Runianka japońska należy do rodziny bukszpanowatych. Naturalnie występuje w Japonii i na Sachalinie, gdzie porasta ocienione górskie stoki. W Europie pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku. Jednym z mniej znanych kultywarów ogrodowych tego gatunku jest odmiana ‘Variegata’ o biało obrzeżonych liściach.

Runianka japońska jest niską, zwartą krzewinką o zawsze zielonych liściach. Rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom, ale nie jest ekspansywna. Pędy rośliny są nagie, zielone i mięsiste, dorastają do 20 centymetrów wysokości. Pojedyncze, odwrotnie jajowate listki są zebrane na wierzchołkach pędów w skupiny, przypominające rozety. Liście u podstawy są klinowate, zaś na wierzchołkach grubo ząbkowane, mięsiste, nagie, ciemnozielone. U odmiany ‘Variegata’ liście są srebrzystozielone, matowe, na brzegach z białym marginesem o nieregularnej szerokości. Rośliny kwitną w maju. Drobne, białe kwiaty są zebrane w szczytowe, wyprostowane, kłosokształtne grona, do pięciu centymetrów długości. Owoce bardzo rzadko zawiązują się w naszym klimacie, są to kuliste, białe pestkowce.

Runianka preferuje żyzne, próchnicze, wilgotne gleby z dobrym drenażem. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych i cienistych. Nie wymaga nawożenia, podlewania ani odchwaszczania (zwarty dywan nie pozwala na rozwój chwastów), ponadto jest w pełni mrozoodporna. Ponieważ zachowuje walory dekoracyjne przez cały rok jest często stosowana w zieleni parkowej i osiedlowej. Doskonale zadarnia trudne tereny pod koronami drzew i dużych krzewów oraz wszędzie tam, gdzie ze względu na niedostatek światła trudno utrzymać inne rośliny. Najlepiej prezentuje się sadzona w dużych grupach, tworzących wyraziste plamy, dzięki białemu obrzeżeniu liści nieco rozjaśniające kompozycje. Ciekawie wygląda sadzona przy brzegach ścieżek, ogrodowych alejek albo nad brzegami strumieni. Jest niezastąpiona przy umacnianiu ocienionych zboczy – stabilizuje je, chroniąc glebę przed erozją i rozmywaniem w trakcie obfitych opadów deszczu. Nadaje się do tworzenia bylinowych kwietników, komponując się m.in. z funkiami, pragnią syberyjską oraz ułudką wiosenną. Z powodzeniem może być uprawiana w dużych pojemnikach na tarasach i balkonach.