29 stycznia 2014

Salix babylonica 'Tortuosa'

Podziel się!

Salix babylonica 'Tortuosa'
wierzba babilońska 'Tortuosa'
syn. Salix matsudana 'Tortuosa'  

Do rodzaju wierzba należy ponad 400 gatunków drzew i krzewów, z czego 26 występuje naturalnie na terenie Polski, a dwa z nich są pod ochroną. W ofercie handlowej krajowych szkółek znajduje się wiele bardzo ciekawych i chętnie kupowanych odmian wierzb, zarówno rodzimych, jak i tych pochodzących z Azji, różniących się pokrojem, siłą wzrostu, wielkością i barwą liści oraz architekturą pędów. Jedną z bardziej osobliwych i ciekawych form dostępnych na rynku jest pochodząca z Chin wierzba babilońska Salix babylonica ‘Tortuosa’. Roślina ta stanowi przedmiot zainteresowania florystów, wykorzystujących jej pogięte pędy do tworzenia efektownych  kompozycji florystycznych. Posadzone w przydomowym ogrodzie drzewko zdobi posesję egzotycznym wyglądem, a przy okazji dostarcza niemal przez cały rok materiału na oryginalne bukiety.

Salix babylonica ‘Tortuosa’ to niewielkich rozmiarów, wolno rosnące drzewo o początkowo wąskim  pokroju i gęstej koronie, osiągające u nas do 7-8 m wysokości. Cechą charakterystyczną rośliny są żółtawe, wzniesione i spiralnie poskręcane lub pofalowane pędy. Liście, podobnie jak pędy, nie są proste lecz lekko skręcone, niejednokrotnie łukowato wygięte. Blaszki liściowe są lancetowate, jasnozielone, od góry błyszczące, dołem matowe. Kotkowate kwiatostany pojawiają się w kwietniu, przed rozwojem liśćmi, ale nie stanowią wartości dekoracyjnej.

Wierzba babilońska ‘Tortuosa’ jest łatwa w uprawie, aczkolwiek preferuje gleby ubogie w wapń i dosyć wilgotne. Na glebach alkalicznych, suchych i zasolonych rośnie źle. Drzewa nie są w pełni odporne na mróz, w ostre zimy mogą przemarzać, ale dosyć dobrze regenerują. Rośliny wymagają stanowisk słonecznych. Wiosenne cięcie stymuluje krzewienie i tworzenie dużej ilości młodych pędów. Cięcie pozwala utrzymać drzewa w dostosowanym do wielkości ogrodu i miejsca rozmiarze. Niestety odmiana ‘Tortuosa’ jest podatna na choroby grzybowe pędów, dlatego po każdym cięciu rany warto profilaktycznie opryskać fungicydem. Nie należy również do roślin długowiecznych. Zwykle po kilkunastu latach uprawy traci na urodzie, a część pędów zasycha. Niemniej jednak w młodości prezentuje się efektownie i dlatego jest warta rozpowszechnienia.

Odmiana ‘Tortuosa’ najlepiej rośnie w ogrodach przydomowych,  w miejscach wyeksponowanych zwłaszcza poza sezonem wegetacyjnym, w tym bowiem okresie drzewa pokazują swoje fantazyjne skręcone i powyginane pędy. Odmiana ciekawie prezentuje się w zestawieniach barwnych z krzewami o ozdobnych pędach, szczególnie z odmianami derenia rozłogowego i derenia świdwy. Ścięte pędy stanowią atrakcyjny materiał florystyczny, szczególnie przydatny do tworzenia zimowych lub wiosennych aranżacji kwiatowych.