24 maja 2016

Saxifraga ×arendsii 'Peter Pan'

Podziel się!

Saxifraga ×arendsii 'Peter Pan'
skalnica Arendsa 'Peter Pan'

Skalnica Arendsa to bylina słynąca z urodziwych kwiatów, obfitego kwitnienia i zwartego płaskokulistego pokroju, który tworzy zwarte poduchy. Karminowoczerwone kwiaty rozwijają się na krótkich pędach tuż ponad intensywnie zielonymi liśćmi, przez co roślina jest niezwykle dekoracyjna.
 

Skalnica Arendsa (od nazwiska niemieckiego hodowcy Georga Arendsa) rozrasta się szybko i szeroko dzięki rozłogom i bocznym pędom, tworząc zwarte kobierce wysokości 10 cm. Szczególnie efektownie wygląda od maja do czerwca podczas kwitnienia. Pojedyncze kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany na szczytach pędów, karminowoczerwone z jaśniejszym środkiem, średnicy 1,5 cm. Odmiana ‘Peter Pan’ wyróżnia się wyjątkowo krótkimi pędami, które osiągają wysokość 5-8 cm. Liście są intensywnie zielone, miękkie, trójklapowe, mocno powcinane i ułożone w małe rozety o średnicy 4 cm. Pozostają zielone przez cały rok.
 
Bylina najlepiej rośnie w miejscu półcienistym. Nasłonecznienie znosi pod warunkiem, że gleba jest umiarkowanie wilgotna. Podłoże pod uprawę powinno być średnio żyzne, o odczynie od kwaśnego do zasadowego, stale nawilżone. Pielęgnacja skalnicy jest łatwa i sprowadza się do podlewania rośliny w upalne lato i wycinania pędów po kwitnieniu. Jest dosyć odporna na mróz (strefa 6) i wymaga osłaniania przed mroźnym wiatrem jedynie w najzimniejszych rejonach kraju.
 
Skalnica, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej prezentuje się na skalniaku, szczególnie w jego lekko zacienionej części, ale ze swoją delikatną urodą sprawdzi się również jako roślina obwódkowa i zadarniająca.  Polecana do sadzenia w grupach (po 3-10 razem) w małych ogrodach, do obsadzania murków i brzegów oczka wodnego.