6 września 2011

Sedum spectabile 'Brillant'

Podziel się!

Sedum spectabile ‘Brillant’

Rozchodniki to grupa roślin na tyle zróżnicowana, że niektóre z uprawianych gatunków są zupełnie niepodobne do siebie. Większość rozchodników uprawianych w kraju to niskie, kobiercowe byliny o szerokich lub wałeczkowatych liściach. Tymczasem rozchodnik olbrzymi, osiągający pół metra wysokości, w niczym nie przypomina swoich bliskich krewnych. Ten pochodzący z Japonii i Chin gatunek jest chętnie uprawiany zarówno w ogrodach przydomowych oraz na miejskich rabatach i kwietnikach. Dostępne w sprzedaży odmiany rozchodnika olbrzymiego różnią się między sobą przede wszystkim zabarwieniem kwiatów oraz liści, ale także terminem i długością kwitnienia. Wartą polecenia, sprawdzoną oraz wyróżnioną przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nagrodą AGM, jest odmiana ‘Brillant’.

Sedum spectabile
‘Brillant’ łączy w sobie wiele cech byliny idealnej: długowieczny, zdrowy, łatwy w uprawie oraz ozdobny niemal przez cały rok. Poza tym nie bez powodu nosi nazwę olbrzymi, dorasta bowiem do 50 cm wysokości. Wyprostowane, grubych łodygi pokryte mięsistymi, zielonymi liśćmi z niebieskim, woskowym nalotem tworzą zwarte, półkuliste kępy. Od wiosny do lata rośliny przyciągają uwagę żywą barwą liści i regularnym ułożeniem pędów. W sierpniu, na wierzchołkach pędów, ukazują się różowe kwiaty zebrane w płaskie, gęste kwiatostany o średnicy do 15 cm. Kwiaty te obficie produkują nektar, którym wabią wszystkie okoliczne motyle, pszczoły, trzmiele i inne owady.

Rozchodnik okazały ‘Brillant’ to doskonała roślina dla początkujących ogrodników. Do prawidłowego wzrostu wymaga jedynie słońca i przepuszczalnego podłoża, nie nadaje się jedynie na stanowiska wilgotne i zacienione. W mięsistych liściach i łodygach rozchodnik gromadzi wodę, dzięki czemu może przetrwać okres suszy. Roślina jest w pełni mrozoodporna, rośnie zdrowo, nie jest atakowana przez szkodniki ani porażana przez choroby. Najlepiej prezentuje się w ogrodach skalnych, na rabatach bylinowych, murkach, skarpach, kwietnikach, jednym słowem wszędzie tam, gdzie ze względu na trudne warunki uprawy inne rośliny nie zdają egzaminu. Rozchodnik ‘Brillant’ doskonale nadaje się do sadzenia w ogrodach dachowych oraz w pojemnikach ustawionych na balkonach lub tarasach. Pozostawione na zimę, zaschnięte kwiatostany wyglądają bardzo malowniczo przykryte czapkami świeżego śniegu. Pędy z zielonymi lub wybarwionymi pąkami kwiatowymi są oryginalnym dodatkiem do bukietów.