19 kwietnia 2024

Serduszka okazałe VALENTINE ‘Hordival’

Podziel się!

Dicentra spectabilis VALENTINE 'Hordival'
Serduszka okazałe VALENTINE ‘Hordival’

Rodzaj serduszka liczy około 20 gatunków roślin jednorocznych i wieloletnich, naturalnie występujących w Azji oraz Ameryce Północnej. Rośliny te swoją nazwę zawdzięczają atrakcyjnym kwiatom, których kształt przypomina serce. W Polsce można uprawiać 5 gatunków bylinowych serduszek, ale najpopularniejszym z nich są pochodzące z Azji Wschodniej serduszka okazałe. Wśród kilku dostępnych na rynku kultywarów warto zwrócić uwagę na odmianę Valentine.

Dicentra spectabilis VALENTINE to okazała bylina dorastająca do 0,8 m wysokości, tworząca wiosną silne, grube łodygi o charakterystycznym, wiśniowym zabarwieniu, wyrastające z gruntu już na początku kwietnia. Ich rozwój zależy od temperatury. Jeśli jest ciepło, tak jak w tym roku, rośliny szybko tworzą szarozielone, pierzasto złożone liście z szerokimi klapami (podobne do liści lubczyku). Pąki kwiatowe tworzą się na szczytach łodyg, są zebrane w długie, łukowato wygięte, groniaste kwiatostany, początkowo łukowate, potem bardziej wyprostowane. Dwubarwne kwiaty rozwijają się od końca kwietnia do początku czerwca. Pojedynczy kwiat ma 2-3 cm długości i 1,5 cm szerokości, jest zbudowany z 4 płatków korony, zewnętrznych czerwonych, rozdętych u podstawy, sercowatych oraz wewnętrznych białych, wydłużonych, przypominających wahadło zegara, Po kwitnieniu rośliny stopniowo przechodzą w spoczynek. Liście zaczynają żółknąć, łodygi załamują się  i latem zupełnie zasychają.

Serduszka okazałe są łatwe w uprawie, zdrowe, wolne od chorób i szkodników oraz długowieczne, w jednym miejscu mogą rosnąć przez kilkadziesiąt lat. Tworzą silny i głęboki system korzeniowy. W naturze rośliny te stanowią część runa leśnego, wymagają więc miejsc cienistych lub półcienistych, osłoniętych od wiatru, oraz wilgotnego i żyznego podłoża. Są w pełni odporne na mróz, ale niestety bywają uszkadzane przez silne wiosenne przymrozki występujące w maju. Dlatego w razie zapowiedzi wystąpienia późnych przymrozków byliny te warto okryć na noc agrowłókniną. Wprawdzie uszkodzone rośliny potrafią się szybko zregenerować, jednak nie będą już tak ładne, a ich kwitnienie będzie słabe.

Ze względu na wczesne zamieranie roślina w połowie lata serduszka okazałe wymagają starannego skomponowania w ogrodzie z innymi bylinami, które szybko zamaskują puste miejsce po serduszkach. Doskonale do tego celu nadają się funkie, które rozwijają się trochę później od serduszek i mają podobne wymagania uprawowe. Równie dobrze rośliny komponują się z tawułkami, parzydłem, bodziszkami czy brunnerą wielkolistną, której niebieskie kwiaty wiosną wspaniale komponują się z  białymi kwiatami serduszek. Można je sadzić pod koronami drzew liściastych, które wiosną przepuszczają wystarczającą ilość światła, na rabatach bylinowych oraz w towarzystwie niewielkich krzewów.