19 kwietnia 2013

Sorbaria sorbifolia 'Sem'

Podziel się!

Sorbaria sorbifolia 'Sem'
Tawlina jarzębolistna ‘Sem’ 

Tawlina jarzębolistna jest gatunkiem azjatyckim, rosnącym na terenach od Uralu po Kamczatkę i Japonię. W stanie naturalnym tworzy szerokie krzewy rozrastające się za pomocą podziemnych rozłogów. W przeciwieństwie do czystego gatunku, który nie odznacza się wyjątkową wartością dekoracyjną, odmiana ‘Sem’ uznawana jest za jedną z najbardziej atrakcyjnych roślin ogrodowych, o czym świadczą przyznane w kraju i zagranicą wyróżnienia: brązowy medal na warszawskiej wystawie ‘Zieleń to Życie’ oraz srebrny medal holenderskich targów Plantarium.

Tawlina jarzębolistna ‘Sem’ to półkulisty, kompaktowy krzew o barwnym ulistnieniu osiągający 1 m wysokości. Pierzaste liście składają się z kilkunastu do kilkudziesięciu lancetowatych, brzegiem piłkowanych listków, rozwijają się bardzo wczesną wiosną. Młode listki są różowo-pomarańczowe, starsze żółte, a położone wewnątrz krzewu jasnozielone. Tawlina ma grube pędy z pomarańczowym rdzeniem w środku. Wierzchołkowe, najmłodsze części pędów są czerwone, podobnie jak ogonki rozwijających się liści. W trakcie wegetacji pędy są ukryte w gąszczu liści. W czerwcu i lipcu na wierzchołkach pędów ukazują się drobne, białe kwiaty zebrane w gęste kwiatostany typu wiechy, chętnie oblatywane przez pszczoły i motyle. Po przekwitnięciu na krzewach zawiązują się małe owoce w postaci suchych mieszków.

Tawlina jarzębolistna ‘Sem’ tworzy liczne rozłogi podziemne, za pomocą których szybko opanowuje otaczający ją teren, dlatego stanowi cenny gatunek glebochronny. Z tego względu doskonale nadaje się do sadzenia w miejscach, gdzie gleba narażona jest na działanie procesów erozji – na skarpach, nasypach, zboczach, czy pagórkach. Odmiana ‘Sem’ jest uważana za jedną z najefektywniej pochłaniających niebezpieczne dla zdrowia człowieka zanieczyszczenia powietrza w miastach. Świetnie radzi sobie w trudnych warunkach przydrożnych i przemysłowych, zachowując jednocześnie bogate walory dekoracyjne. Doskonale nadaje się do sadzenia w wąskich pasach zieleni przyulicznej, osiedlowej i parkowej oraz w pojemnikach. Uprawa roślin w donicach skutecznie zapobiega rozrastaniu się krzewu w ogrodzie. Ten sposób uprawy jest polecany zwłaszcza dla właścicieli niewielkich ogrodów przydomowych oraz miłośników zieleni na tarasach i balkonach. Krzewy rosnące w okrągłych lub kwadratowych pojemnikach szybko tworzą piękne, efektowne półkule.

Tawlina to gatunek wyjątkowo tolerancyjny na trudne warunki uprawy, znoszący suszę oraz bardzo niskie temperatury w okresie zimy (do -40 st. C), jak i wysokie latem. Krzewy dobrze rosną na przeciętnych glebach ogrodowych, na stanowiskach słonecznych lub w lekkim półcieniu. W gorszych warunkach świetlnych (w cieniu) liście słabiej się wybarwiają. Krzewy rosną zdrowo, nie są atakowane przez szkodniki, ani porażane przez choroby. Właściwie przez cały sezon nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.