10 grudnia 2022

Sosna czarna Spielberg’

Podziel się!

Pinus nigra ‘Spielberg’
Sosna czarna Spielberg’

Sosna czarna pochodzi z terenów górskich Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej. W uprawie znajduje się zarówno sam gatunek, który stanowi cenne, szybko rosnące drzewo, oraz liczne ozdobne odmiany ogrodowe, o bardzo zróżnicowanym pokroju i sile wzrostu. Jedną z nich jest ‘Spielberg’ – miniaturowe drzewo o zwartym pokroju i kulistej koronie, wyselekcjonowane w Niemczech w latach 80-tych XX wieku. W pierwszych latach uprawy roślina przyjmuje postać kuli o licznych i gęsto ułożonych, pędach. Po 10 latach dorasta do około 1,5 m średnicy. Później korony mogą być bardziej jajowate. Starsze okazy są zwykle wielopniowe. Igły ciemnozielone, zebrane po 2 w pęczkach mają od 10 do 15 cm długości, są grube, ostro zakończone. W drugiej połowie lata pojawiają się drugie przyrosty z krótkimi igłami, które tworzą dekoracyjne rozetki na końcach pędów. Gęste korony starszych drzew stanowią dobre schronienie oraz bezpieczne miejsce lęgowe ptaków.

Sosna czarna ma niewielkie wymagania glebowe i wilgotnościowe. Dobrze rośnie na niemal wszystkich przepuszczalnych glebach ogrodowych, w tym jałowych i suchych, na stanowiskach słonecznych. Sadząc rośliny w ogrodzie należy jedynie unikać miejsc wilgotnych i cienistych, bowiem warunki te sprzyjają porażeniu roślin przez choroby grzybowe. W pierwszych latach uprawy zaleca się czyszczenie karłowych odmian sosen, polegające na delikatnym usuwaniu z wnętrza korony starych, zasuszonych igieł, które same nie są w stanie opaść. Zabieg poprawia cyrkulację powietrza w obrębie korony i sprzyja lepszej zdrowotności, zwłaszcza przy mokrej i deszczowej pogodzie. Czyszczenie najlepiej przeprowadzać wiosną. Starsze rośliny same się oczyszczają.

Sosna czarna i jej odmiany w warunkach klimatycznych Polski są w pełni mrozoodporne, rzadko atakowana przez szkodniki. Wytrzymują suszę oraz zanieczyszczenie powietrza. Odmiana ‘Spielberg’ znajduje zastosowanie w niedużych ogrodach przydomowych, osiedlowych, jest polecane do sadzenia na wrzosowiskach, w alpinariach oraz na cmentarzach. W okresie Bożego Narodzenia może służyć jako ogrodowa choinka.