23 lipca 2020

Sosna Jeffreya ‘Joppi’

Podziel się!

Pinus jeffreyi 'Joppi'
Sosna Jeffreya 'Joppi'

Sosna Jeffreya to jeden z nielicznych uprawianych u nas gatunków sosen trójigielnych, czyli takich, u których igły są zebrane w pęczki po trzy sztuki. W swojej ojczyźnie, zachodniej części USA, jest sporych rozmiarów, malowniczym drzewem osiągającym 25-30 m wysokości. Swoim pokrojem przypomina sosnę żółtą, z którą tworzy formy mieszańcowe. W Polsce sosna Jeffreya jest rzadko produkowana jako czysty gatunek, natomiast w ofercie szkółek i centrów ogrodniczych znajduje się jej wyjątkowo atrakcyjna, karłowa odmiana 'Joppi', ceniona przez miłośników i kolekcjonerów roślin iglastych.

Sosna Jeffreya 'Joppi' to niewielkie, wolo rosnące drzewo, przez wiele lat utrzymujące kształt zwartej kuli. Po 10 latach uprawy roślina uzyskuje 1,5 m średnicy. Z upływem czasu rosnące do góry dolne gałęzie przekształcają się w pnie, tworząc formy wielopienne, korona drzewa wydłużają się i staje jajowata. Grube pędy pokrywają ułożone promieniście okazałe igły, jasnozielone, do 15-17 cm długości, zebrane po 3 w pęczku. Igły utrzymują się do 3 lat, potem opadają. Roztarte wydzielają przyjemny, cytrynowy zapach.

Sosna Jeffreya ma niewielkie wymagania glebowe, może rosnąć na większości lekkich, przepuszczalnych gleb ogrodowych o lekko kwaśnym pH. Jak większość sosen nie toleruje cienia i powinna być sadzona na stanowiskach słonecznych. Toleruje zanieczyszczenie powietrza i suszę. W centrum i na zachodzie kraju dobrze zimuje, na wschodzie może przemarzać. Rośnie zdrowo, rzadko porażają ja choroby czy szkodniki.

Sosna Jeffreya 'Joppi' to roślina polecana przede wszystkim do sadzenia w ogrodach przydomowych, w miejscach eksponowanych. Nasadzenia pojedyncze dają tę zaletę, że rośliny są dobrze doświetlone z każdej strony i dłużej utrzymują igły na dolnych gałęziach. Kulisty pokrój sprawia, że sosna ta świetnie pasuje do różnego typu ogrodów: od surowych, modernistycznych i nowoczesnych założeń po klasyczne ogródki wiejskie i kompozycje naturalistyczne. Roślina ta wyjątkowo ładnie i naturalnie prezentuje się sadzona na wrzosowiskach, w towarzystwie ozdobnych przez cały rok wrzosów i wrzośców.