2 grudnia 2022

Sosna kosodrzewina 'Varella'

Podziel się!

Pinus mugo 'Varella'
Sosna kosodrzewina 'Varella'

Wolno rosnąca odmiana sosny górskiej o zwartym, kulistym pokroju. Po 10 latach dorasta do około 0,7 m średnicy. Starsze rośliny stają się bardziej jajowate i nieco luźniejsze. Igły są ciemnozielone, zebrane po 2 w pęczkach, mają do 10 cm długości, są grube, ostro zakończone. Latem pojawia się kolejny krótki przyrost, na którym gęsto osadzone igły tworzących charakterystyczne rozetki na wierzchołkach pędów. Czyszczenie najlepiej przeprowadzać wiosną. Starsze rośliny same się oczyszczają. Odmiana polecana do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, osiedlowych, na wrzosowiskach, w alpinariach oraz na cmentarzach.

Sosna górska ‘Varella’ należy do roślin łatwych w uprawie. Wymaga jednak zdecydowanie  słonecznych stanowisk i przepuszczalnych, mineralnych gleb. Jest to odmiana odporna na porażenia przez choroby grzybowe i szkodniki. Nie wymaga także nawadniania nawet w okresie letniej suszy. Odmiana ‘Varella’ jest bardzo mrozoodporna i można ją uprawiać na terenie całego kraju. Jak większość roślin iglastych igły tej sosny wykazują dużą wrażliwość na psi mocz – a więc rośliny muszą być odizolowane od naszych czworonożnych pupili! Raz w roku, późną jesienią albo wczesną wiosną rośliny warto czyścić z zaschniętych igieł, które gromadzą się wewnątrz korony i nie mogą samoistnie opaść. Zabieg ten poprawia cyrkulację powietrza, zwłaszcza przy mokrej i deszczowej pogodzie, co wpływa na zdrowotność roślin.    

Odmiana ‘Varella’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach i na skalniakach. Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub złocistych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca pospolitego  (Juniperus communis) ‘Goldschatz’ lub płożącego (J. horizontalis) ‘Golden Carpet’ a także niskich okrywowych bylin, np. tojeści rozesłanej (Lysimachia nummularia) ‘Aurea’. Odmiana ta nadaje się także do sadzenia w formie obwódek wzdłuż brzegów rabat lub ścieżek. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, do ozdoby różnego rodzaju balkonów i tarasów. Tego typu kompozycje pozostają atrakcyjne przez cały rok.