13 sierpnia 2021

Sosna pospolita ‘Białogon’

Podziel się!

Pinus sylvestris‘Białogon’
Sosna pospolita ‘Białogon’

Sosna pospolita jest dobrze znanym, krajowym gatunkiem, charakterystycznym dla polskiego krajobrazu i wydaje się, że niczym szczególnym nie jest w stanie zaskoczyć. Tymczasem wśród odmian ozdobnych sosny, polecanych do ogrodów, można znaleźć ogromną różnorodnością form, kolorów i wielkości. Jedną z najoryginalniejszych i bardzo efektowych jest odmiana 'Białogon' o niezwykłych, jasnych wiosennych przyrostach.

Odmiana ta została wyselekcjonowana w 2005 r. ze środowiska naturalnego przez Mariusza Polkowskiego nieopodal miejscowości Białogon. Rośnie dosyć szybko, podobnie jak gatunek, ale jej młode przyrosty są pozbawione chlorofilu, przez co są niemal całkowicie białe lub białokremowe. Z czasem igły zielenieją, pozostając wyraźnie jaśniejsze jedynie na końcach. Dojrzałe igły są typowe dla sosny zwyczajnej, sztywne, niekiedy lekko skręcone, niebieskozielone, zebrane w pęczkach po dwie.

Do prawidłowego wzrostu sosna wymaga przepuszczalnej gleby i słonecznego stanowiska. Jest w pełni odporna na mróz i może być sadzona na terenie całego kraju. W celu ograniczenia wzrostu roślinę można przycinać. Zabieg wykonuje się w maju, skracając młode przyrosty, na których nie rozwinęły się jeszcze igły, mniej więcej o połowę. Dzięki temu na pędach poniżej cięcia utworzą się pąki boczne, z których w przyszłym roku rozwiną się liczne pędy, a korona drzewa mocno się zagęści.

Sosna pospolita ‘Białogon’ najlepiej prezentuje się w miejscach eksponowanych, na tle roślin o ciemnym ulistnieniu. Doskonale sprawdza się sadzona w ogrodach przydomowych, na działkach oraz w zieleni osiedlowej – jest bezproblemowa w utrzymaniu.