30 października 2021

Świerk kłujący ‘Brynek’

Podziel się!

Picea pungens ‘Brynek’
Świerk kłujący ‘Brynek’

Wolno rosnąca, kulista odmiana świerka kłującego ‘Brynek’ to jedna z najbardziej eleganckich karłowych roślin iglastych, mało wymagająca i łatwa w uprawie. Najczęściej oferowana w atrakcyjnej formie miniaturowego drzewka. Najlepiej prezentuje się sadzona w miejscach eksponowanych - na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych lub uprawiana w dużych pojemnikach, ustawianych na balkonach czy tarasach. Rośliny w pojemnikach mogą w okresie Świąt Bożego Narodzenia pełnić rolę oryginalnej choinki. 

Świerk kłujący ‘Brynek’ to polska odmiana, uzyskana przez Sławomira Skórę na początku lat 80 XX wieku. Jej krótkie i sztywne pędy są gęsto ułożone obok siebie, tworzą kulę o regularnej, dosyć równej powierzchni. W starszym wieku krzew może się wypiętrzać, przyjmując kształt szerokiego stożka. Świerku kłujący ‘Brynek’ rośnie powoli, rocznie przyrasta zaledwie od 2 do 5 cm. Dwudziestoletnie okazy osiągają około 80 cm średnicy. Krótkie igły mają od 1 do niespełna 2 cm długości, są zaostrzone, w dotyku kłujące, ułożone promieniście wokół gałązek. Dzięki warstwie woskowego nalotu pokrywającego igły ich barwa jest stalowoniebieska, wyrazista, także w okresie zimy. Na szczytach gałązek znajdują się duże, jasne pąki wegetatywne. Dotychczas na roślinach nie zaobserwowano tworzenia się szyszek.

Świerk kłujący wykazuje wysoką odporność na niedobór wody w podłożu i niską wilgotność powietrza. Także jego odmiany karłowe nie są kłopotliwe w uprawie, dobrze rosną sadzone na przeciętnych glebach ogrodowych. Ważne jest, aby podłoże było przepuszczalne, a stanowisko słoneczne. Świerki kłujące są w pełni odporne na mróz, sadzone w ogrodzie doskonale zimują w naszych warunkach klimatycznych. Niemniej egzemplarze uprawiane w donicach, pozostawianych na zimę na balkonach i tarasach, wymagają zabezpieczenia sytemu korzeniowego przed mrozem. Donice najłatwiej zabezpieczyć okładające je styropianem bądź innym materiałem izolującym od mrozu.

Świerk kłujący ‘Brynek’ zdobi ogród przez cały rok. Wiosną przykuwa uwagę intensywnie niebieskimi, młodymi przyrostami. Latem jego igły przybierają chłodny, stalowy odcień. Kulisty pokrój rośliny jest trwały,  gałązki nie ulegają zniekształceniu przysypane nawet grubą warstwą śniegu. Odmiana może być doskonałym prezentem okolicznościowym nie tylko dla szczęśliwych posiadaczy ogrodów, ale też właścicieli słonecznych balkonów lub tarasów.