30 sierpnia 2022

Świerk pospolity ‘Frohburg’

Podziel się!

Picea abies ‘Frohburg’
Świerk pospolity ‘Frohburg’

To przykład osobliwej i oryginalnej formy świerka pospolitego o niedużych rozmiarach, wyselekcjonowany w Szwajcarii spośród siewek uzyskanych z nasion bezprzewodnikowej, zwisłej odmiany ‘Inversa’.

Charakterystyczną cechą odróżniającą odmianę ‘Frohburg’ jest samoistne tworzenie pędu przewodniego, dzięki któremu roślina przyjmuje pokrój płaczącego drzewa bez konieczności prowadzenia przy paliku w pierwszych latach uprawy.

Drzewo dosyć szybko rośnie do góry, a wszystkie jego boczne gałązki zwisają, rosną do dołu, przylegając do pnia, tworząc płaczącą formę przypominającą tajemniczą, bajkową postać o sylwetce zgarbionego czarodzieja lub mnicha. Po 10 latach uprawy drzewo dorasta do 2-3 m wysokości. Igły ma krótkie, zielone. Szyszki zawiązują się rzadko. Świerk ten najlepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych i lekko kwaśnych. Wymaga stanowisk nasłonecznionych. Wykazuje pełną odporność na mróz.

Odmiana ta cieszy się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów i miłośników roślin iglastych, przyciągając uwagę swoją oryginalną formą. Najefektowniej prezentuje się sadzony w miejscach eksponowanych, na rabatach z roślinami iglastymi, oraz w ogrodach skalnych, gdzie swobodnie opadające, dolne gałęzie płożą się po kamieniach, tworząc naturalną, zieloną okrywę.