21 listopada 2016

Symphoricarpos ×doorenbosii 'Magic Berry'

Podziel się!

Symphoricarpos  ×doorenbosii  'Magic Berry'
śnieguliczka Doorenbosa 'Magic Berry'

Śnieguliczka Doorenbosa jest wdzięcznym i niekłopotliwym w uprawie krzewem często spotykanym w miastach i parkach. Latem zwraca uwagę drobnymi i zdrowymi liśćmi, a jesienią charakterystycznymi białymi kulistymi owocami. Fioletowoczerwone owoce odmiany 'Magic Berry' są mocnym akcentem kolorystycznym w jesiennym i zimowym ogrodzie przydomowym lub w zieleni osiedlowej.

Śnieguliczka Doorenbosa jest mieszańcem śnieguliczki białej odmiany nagiej (S. albus var. laevigatus) za śnieguliczką Chenaulta (S. ×chenaultii). Odmiana 'Magic Berry' wyhodowana przez S.G.A. Doorenbosa w latach 40. XX wieku w Holandii odporność  na mróz przejęła od śnieguliczki białej, a kolorowe owoce od śnieguliczki Chenaulta. Jest niskim krzewem o krzaczastym pokroju i przewisających, gęsto ułożonych cienkich pędach. Dorasta do 0,5-1 m wysokości i takiej samej szerokości. Rośnie dosyć szybko i rozrasta się na boki przez odrosty korzeniowe, ale na niewielką odległość, więc nie jest ekspansywny. Liście ma drobne, długości 2-4 cm, eliptyczne do szerokojajowatych, ciemnozielone. Ułożone są naprzeciwlegle i długo utrzymują się na krzewie, niekiedy do zimy. Drobne białoróżowe, ale bardzo liczne kwiaty zebrane są w dzwonkowate grona na końcach pędów jednorocznych. Ze względu na niewielkie rozmiary są symboliczną ozdobą krzewu, ale gdy rozwijają się w pod koniec maja przyciągają mnóstwo pszczół, trzmieli i motyli. Główną ozdobą śnieguliczki są duże, do 1,5 cm średnicy, kuliste mięsiste jagody zebrane w kilkuowocowe grona. Dekoracyjne fioletowoczerwone owoce odmiany 'Magic Berry' pojawiają się w lipcu, a dojrzewają w październiku i pozostają na pędach do zimy. Owoce śnieguliczki są lekko trujące, ale często są wykorzystywane do zabawy (strzelają po nadepnięciu). Zimą mogą być pożytkiem dla niektórych gatunków ptaków.

Śnieguliczka Doorenbosa zaliczana jest do najbardziej odpornych i jednocześnie najmniej wymagających krzewów liściastych. Rośnie praktycznie na każdym stanowisku, od słonecznego do cienistego pod koronami drzew. Gleba może być sucha lub wilgotna, uboga i piaszczysta lub żyzna. Krzew jest odporny na zanieczyszczenie powietrza i całkowicie odporny na mróz (strefa 5). Dobrze znosi cięcie.

Odmiana 'Magic Berry' sprawdzi się w każdym ogrodzie przydomowym, w nasadzeniach parkowych i miejskich. Może być sadzona pojedynczo, w grupach, szpalerach lub nieformowanych żywopłotach. Niezawodnie posłuży do zadarniania skarp i nieużytków. Pędy z owocami można ścinać do wazonu.